TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Cyberprzemoc to też przemoc! Bezpieczna w sieci. Enter

bezpiecznawsieci

Co to jest cyberprzemoc?

  • Jeżeli ktoś zamieszcza w Internecie Twoje dane (zdjęcie, filmik, adres zamieszkania etc.) bez Twojej zgody, to jest to cyberprzemoc.
  • Jeżeli ktoś wypisuje w internecie komentarze o Tobie bez Twojej zgody, to jest to cyberprzemoc.
  • Jeśli ktoś wyśmiewa Cię w internecie lub traktuje jako obiekt, to jest to cyberprzemoc.
  • Jeżeli ktoś pisze do Ciebie wiadomości (smsy, e-maile, wiadomości na portalach społecznościowych czy inne komunikatory), przez które czujesz się nękana lub zastraszana, to jest to cyberprzemoc.
  • Jeżeli ktoś Ci grozi używając internetu czy telefonu, to jest to cyberprzemoc.
  • Jeżeli ktoś podszywa się za Ciebie w internecie lub za pomocą nowoczesnych technologii, to jest to cyberprzemoc.
  • Jeżeli ktoś Cię szantażuje lub nagabuje w Internecie lub przez telefon, to jest to cyberprzemoc

Jeśli doświadczasz cyberprzemocy – możesz zadzwonić na telefon interwencyjny fundacji Feminoteka:

telefonblue

Polska należy do jednego z krajów, obok  Hiszpanii i Rumunii, w którym zaobserwowano najwyższy odsetek osób  korzystających z Internetu w sposób dysfunkcyjny. Ale w Polsce przemoc sieci nie jest wystarczająco zbadana. Niepokojące są dane dotyczące młodych użytkowników/użytkowniczek Internetu, zwłaszcza w kontekście niebezpiecznych zachowań, umawiania się z osobami nieznajomymi, podawania im szczegółowych informacji o swoim życiu, wysyłania zdjęć, etc. Niestety, nie mamy tu pełnych danych z podziałem na płeć. Nie udało się znaleźć także informacji, ile kobiet zgłasza na policję przypadki nękania choćby telefonicznego, czy mejlowego i w jaki sposób policja szuka sprawcy, jeżeli w ogóle to robi. Tymczasem, wg ogólnoświatowych badań 72,5% ofiar cybermolestowania seksualnego/płciowego to kobiety (dane z lat 2000-2008 zebrane przez Working to Halt Online Abuse). 44% ofiar miało od 18 do 40 lat. 49% ofiar nie było w relacji z prześladowcami.

Z przeprowadzonego w 2013 roku przez Feminotekę badania ankietowego wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej (udział wzięło 321 osób;  53,9% ankietowanych stanowiły dziewczęta) wynika, że ofiarami różnych form cyberprzemocy wśród uczniów i uczennic w szkole zdecydowanie częściej padają dziewczęta niż chłopcy. Cyberprzemocy doznało bowiem 37% dziewcząt i 25% chłopców. Oznacza to, że ceberprzemocy doznała1/4 uczniów i ponad 1/3 uczennic. Dane te są alarmujące.

Jeśli chodzi o ocenę cyberprzemocy jako negatywnego i negatywnie wpływającego na własne samopoczucie czy relacje koleżeńskie zjawiska, dokonują raczej dziewczęta niż chłopcy. Chłopcy mają większą tendencję do oceniania cyberprzemocy i konkretnych mieszczących się w jej ramach zachowań jako elementów zabawy, zachowań i sytuacji, które nie robią na nich wrażenia, których nie odbierają jako negatywne, krzywdzące, czy zagrażające.

Zarówno dziewczęta jak i chłopcy, którzy doświadczają różnych form przemocy w internecie, często nie rozpoznają ich jako przemocowych, jako cyberprzemocy, czy jako nękania za pośrednictwem internetu. Np. niekiedy osoby, które deklarują, że ich nagie zdjęcia były wbrew ich woli wysyłane czy publikowane w sieci przez inne osoby, jednocześnie odpowiadały przecząco na pytanie o to, czy doświadczyły cyberprzemocy.

Bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych fundacja Feminoteka udziela kobietom i młodym dziewczętom, które doświadczyły cyberprzemocy w ramach projektu „Staying Safe Online: Gender and Safety on the Internet” finansowanego z Programu DAPHNE

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to