TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

POZNAŃ: Konferencja Gender. Czym było? Czym jest? Czym się staje?

gender_poznanKoło Naukowe Studiów Genderowych działające na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza Studentki/Studentów i Doktorantki/Doktorantów do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Gender. Czym było? Czym jest? Czym się staje?

Konferencja odbędzie się w Poznaniu 25 kwietnia 2014 roku.

Gender w ostatnich latach stało się jedną z najczęściej używanych kategorii w dyskursie medialnym. To także coraz popularniejszy przedmiot rozważań naukowców reprezentujących odmienne dyscypliny badawcze. Gender zajmują się filozofowie, literaturoznawcy, socjologowie, prawnicy, historycy sztuki, a także teologowie. Nie są oni zgodni co do samej istoty gender. Niektórzy twierdzą, że gender jest ideologią, inni wolą mówić o teorii, perspektywie badawczej lub metodologii.

Gender bywa utożsamiane z feminizmem kulturowym. Czy takie podejście jest uprawnione? Czy można mówić o współczesnym feminizmie nie odwołując się do studiów genderowych? I vice versa: czy studia genderowe narodziłyby się bez feminizmu? Czy w praktyce badawczej „ideologia gender”  i „teoria gender” dają się oddzielić? Co przez nie rozumieć? Czy po szkole krytycznej taki podział ma rację bytu? Co wnosi gender do współczesnej humanistyki?

Konferencja, do udziału w której zapraszamy studentów i doktorantów reprezentujących wyżej wspomniane dyscypliny naukowe, będzie realizować trzy podstawowe funkcje nauki: deskryptywną, eksplanacyjną i prognostyczną. Odwołanie się do różnych perspektyw metodologicznych umożliwi znalezienie  odpowiedzi na pytania o początki gender oraz semantyczną ewolucję tej kategorii, a także powody dla których znaczenie gender ulega zmianom. Interdyscyplinarność bowiem, jak zauważa R. Traby, pozwala sięgać do zdywersyfikowanej palety źródeł i w tej perspektywie budować innowacyjną jakość narracji. Celem konferencji jest opracowanie siatki pojęciowej, która umożliwi dialog pomiędzy zwolennikami odmiennych ujęć kategorii gender.

Obszary tematyczne:

  • Narodziny i historia gender studies.
  • Gender a feminizm drugiej i trzeciej fali.
  • Genderowe ruchy społeczne w Polsce i na świecie.
  • Użycie kategorii gender w dyskursach naukowym i medialnym.
  • Świadomość gender we współczesnym społeczeństwie polskim.
  • Zastosowanie perspektywy gender w poszczególnych dyscyplinach naukowych (ustalenia i metodologie): w  politologii, medioznawstwie, literaturoznawstwie, psychologii, gerontologii społecznej, prawie, socjologii, pedagogice, historii oraz historii sztuki.

Udział w Konferencji jest bezpłatny.

Zgłoszenia:
Formularze zgłoszeniowe prosimy przesyłać na adres [email protected] do 15 marca 2014 roku. Informacja o kwalifikacji referatów zostanie podana 20 marca 2014 roku.

///Pobierz formularz zgłoszeniowy///

Miejsce Konferencji:
Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

ul. Umultowska 89a

61-614 Poznań

Kontakt z organizatorami:
Krzysztof Berg, Natalia Kusa, Filip Pietruszewski, Katarzyna Szkudlarek, Olga Żytkowiak
[email protected]

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to