TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Ciało w ciało z matką, czyli o najnowszym komiksie Alison Bechdel – recenzuje Aleksandra Magryta

Jesteś moją matką?

Alison Bechdel

Tłumaczenie: Paulina Piotrowska

Wydawnictwo: Timof Comics, Warszawa 2014

 

Gdy Alison Bechdel miała 7 lat, to jej mama przestała całować ją na dobranoc.  A gdy stała się dorosła, to matka nie zaakceptowała homoseksualizmu Alison. Nie wygląda to na idealną relację matka-córka.  I taką też nie jest.

Jesteś moją matką? jest długo wyczekiwaną drugą częścią powieści graficznej Alison Bechdel. Jesteś moją matką? można traktować jako historię zaczynającą się tu i teraz, z początkiem na pierwszej karcie komiksu. Główną protagonistką jest występująca w narracji pierwszoosobowej kobieta nosząca się z zamiarem napisania historii o swojej matce. Wydawać by się mogło, że w związku z tym historia będzie banalna i powiewająca nudą. Jednak nic bardziej błędnego. Jest to wspaniała wędrówka po pełnym ostrych zakrętów i wybojów świecie wewnętrznym wrażliwej kobiety.

Jesteś moją matką? ma znamiona tragikomedii, w której trzy postaci stanowią centralne role w życiu protagonistki.

Terapeutka. Na imię jej Carol.

Terapeutka. Na imię jej Jocelyn.

I matka. Matka szlochająca ,,Boże, dlaczego ja?”.

Gdy pierwsza terapeutka decyduje się zrobić kurs na psychoanalityczkę, to zaraz, kilka rysunków dalej, okazuje się, że druga terapeutka jest właśnie w trakcie robienia specjalizacji. Raz Jocelyn jest tą słuchającą, innym razem jest to Carol. Jedna wspiera. Druga również. To  one będą metaforycznie ciało w ciało z Alison. Najpierw pierwsza terapeutka będzie darzyć swoją uwagą  Alison, której to nie otrzymuje od wciąż gadającej matki, tworząc z nią w ten sposób symbiotyczny twór. Owa symbioza będzie miała kontynuację z drugą terapeutką. I również będzie substytutem dla relacji  matka-córka. I to one właśnie – te dwie terapeutki – staną się bliższe Alison.

bechdel wnętrze

Lukę po obecnej, a mimo to nieobecnej,  matce wypełnią też częściowo partnerki Alison. To z nimi zrealizuje relację  w ciało w ciało, tylko że w sensie bardziej dosłownym.

A gdzie w tym wszystkim jest matka?

Gdzie jej ciało?

Gdzie głos matki?

Gdzie dobre słowo matki?

Gdzie bliska relacja?

I dlaczego w historii Jesteś moją matką?  ma powstać  druga historia o matce nadająca bieg głównej historii? I czy powstanie?

O tym w najnowszej książce Alison Bechdel Jesteś moją matką?

Jesteś moją matką? jest dostępna w Księgarni Feminoteki.

 

Aleksandra Magryta – literaturoznawczyni, germanistka,abosolwentka GenderStudies i aktywistka społeczna. Organizuje Warszawskie Manify.  W Feminotece koordynuje projekt „Staying Safe Online: Gender and Safety on the Internet”

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to