TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

GDAŃSK | Warsztaty ze storytellingu w ramach projektu herstorycznego „Stocznia jest kobietą”

Stocznia jest kobietą_logoStowarzyszenie Arteria wraz z partnerem projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” – Instytutem Kultury Miejskiej – zaprasza na warsztaty dotyczące storytellingu. Warsztaty odbędą się w dniach 21-22 marca oraz 18 kwietnia a prowadzone będą przez Mimesis Heidi Dahlsveen – artystkę oraz profesorkę z Oslo and Akershus University College of Applied Sciences. Warsztat prowadzony będzie w języku angielskim.

 

Storytelling skupia się na snuciu opowieści i wychodzi z założenia, że są one naturalnym sposobem komunikacji, wymiany doświadczeń, ujawniają ważne dla osoby i społeczności wzory zachowań, mity, tradycje, a także służą nauce. Opowiadanie pobudza umysł, wywołuje emocje i przywołuje wspomnienia. Służy także spotykaniu się, wspólnemu słuchaniu i budowaniu relacji.

Chcemy wprowadzić tą metodę pracy do projektu „Stocznia jest kobietą…”, aby zachęcić osoby związane ze Stocznią Gdańską do podzielenia się własnymi opowieściami.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych poznaniem tej metody, szczególnie badaczek i badaczy historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnych oraz pracownicom i pracownikom instytucji kultury. Zapraszamy także osoby związane ze Stocznią Gdańską do snucia opowieści na temat tego miejsca.

 

21 i 22 marca, 10:00-13:00, Gdańsk, miejsce zostanie podane w późniejszym terminie

18 kwietnia, 10:00-13:00, IKM

warsztaty w języku angielskim

 

Późną wiosną planowany jest warsztat ze storytellingu w języku polskim.

 

Będą to praktyczne warsztaty, na których będziemy pracować na opowieściach ustnych. Warsztaty będą zawierać następujące elementy:

ñ  Czym jest opowieść w tradycji ustnej?

ñ  Jak znaleźć opowieść w swoim życiu, w życiu innych ludzi i kultury?

ñ  Jak przygotować historię do opowiedzenia?

ñ  Jak urządzić sesję opowieści w formie koła opowieści?

 

Pomiędzy sesjami warsztatowymi (21-22 marca i 18 kwietnia) uczestniczki i uczestnicy przygotują swoje historie w oparciu o wytyczne podane przez prowadzącą warsztaty. Na ich zakończenie uczestniczki i uczestnicy będą gotowi do opowiedzenia krótkiej historii i będą mieć narzędzia do pracy metodą storytellingu.

 

Prowadząca o metodzie:

„Według Jerome Brunera (Jamissen & Dahlsveen, 2012, s. 47) są dwa sposoby poznawania świata: narracja i paradygmat (logiczny i naukowy). Są dwa rodzaje wiedzy we wszystkich społeczeństwach, ale zachodni świat preferuje ten ostatni. Podejście narracyjne nie tyle służy wyjaśnianiu, co zrozumieniu i daje pole do różnych interpretacji. Opowiadanie ustne (ang. 'oral storytelling’) oddaje głos osobie i jednocześnie wspiera społeczność.”

Jamissen, Grete; Dahlsveen, Heidi „Fortellingen – fra Hollywood til Homer. Digitalt fortalte historier: refleksjon for læring”, 2012

 

O prowadzącej

Mimesis Heidi Dahlsveen pracuje jako artystka storytellingu zarówno w kraju – Norwegii jak i zagranicą od 1996 roku. Występowała i prowadziła zajęcia w USA i Chinach oraz wielu krajach Europy (Bułgaria, Dania, Anglia, Finlandia, Grecja, Włochy, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Niemcy, Austria i Walia). Pracuje także jako profesorka nadzwyczajna w Oslo i Akershus University College of Applied Sciences, który jest partnerem projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów”. Mimesis Heidi Dahlsveen jest odpowiedzialna za dwa kierunki studiów ze storytellingu.

Mimesis Heidi Dahlsveen zrealizowała szereg projektów artystycznych z pomocy publicznej na rzecz dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych i napisała książkę wprowadzającą w tematykę storytellingu. W 2014 roku otrzymała grant na napisanie książki o „osobistym storytellingu”

Mimesis Heidi Dahlsveen jest również inicjatorką i prowadzącą kilku wirtualnych instalacji artystycznych, które skupiały się na narracji. Realizowała je we współpracy z artystami z Anglii, Włoch, Portugalii, Turcji i Niemiec.

Jako artystka opowiadania, badaczka i wirtualna kuratorka koncentruje się na punktach wspólnych tradycji, nowoczesności, społeczności i estetyki. Co więcej, zajmuje się dydaktycznym rozwojem tożsamości narratora na skrzyżowaniu kreatywności i sztuk performatywnych.

Rekrutacja:

Zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres [email protected] do 15 marca – prosimy w treści maila podać imię, nazwisko, nr telefonu, instytucję/organizację (jeśli jakąś reprezentujecie) informację, dlaczego chcecie wziąć udział w warsztatach oraz w jaki sposób wykorzystacie zdobytą  wiedzę.

Pierwszeństwo w rekrutacji będą miały osoby związane z projektami: „Stocznia jest kobietą”, „Metropolitanka” oraz dawne pracownice i dawni pracownicy Stoczni.

 

Informację o zakwalifikowaniu przekażemy 16 marca do końca dnia.

Zgłoszenie na warsztaty oznacza akceptację regulaminu znajdującego się na końcu ogłoszenia – prosimy o jego przeczytanie.

Warsztat odbędzie się w języku angielskim.

 

Organizator: Stowarzyszenie Arteria

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)

 

Projekt „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to