TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

ŁÓDŹ: Alternatywne historie. Zaproszenie na wystawę Patrycji Dołowy

Patrycję Dołowy najbardziej zaintrygował aspekt niewidzialności kobiecych związków. – Przyjęło się, że dokumentacja fotograficzna jest „najprawdziwsza” – a tego, o czym wiedziałam z ustnych przekazów i czego szukałam, tam nie ma! Nie ma w warstwie historii i nie ma na zdjęciach! Nie ma wspólnot kobiet i związków kobiet. Interesował ją aspekt prawdy w fotografii. Zamiast więc używać fotoszopa, podmalowywać komuś wąsy, a komuś wymazywać fajkę, postanowiła odegrać przed obiektywem teatr, w którym przywróci historię kobietom, w tym swojej babci. Wystawa jest czynna od 18 kwietnia w łódzkiej Galerii FF.

„Alternatywne historie” Patrycja Dołowy 
Kuratorka: Magdalena Świątczak
wernisaż: 21 marca 2014, godz. 18:00 – 20:00

Galeria FF
ul. R. Traugutta 18,
90-113 Łódź

wystawa czynna do 18 kwietnia 2014

Patrycja Dołowy:
To było kilka lat po śmierci Mojej Babci. Jej Przyjaciółka była już bardzo chora. Wiedziała, że umiera. Zaprosiła do siebie moją Siostrę i mnie. W jej mieszkaniu, które dobrze znałyśmy – tyle razy bywałyśmy tu z Babcią – opowiedziała nam historię. Ich historię. Ich herstorię. Dwóch zakochanych w sobie przyjaciółek, które z miasta do miasta przeprowadzały się jedna za drugą, by mieszkać blisko siebie i razem prowadzić swoje dwa domy, opiekować swoimi dwiema pełnymi rodzinami. Każda z nich miała męża i dwójkę dzieci. Gdy zaczęłam szperać po bibliotekach i starych kredensach znajomych, znalazłam mnóstwo podobnych historii. Każda z nich była jedyna w swoim rodzaju, ale wszystkie je łączyła wspólnota kobiet.

Gdy oglądam stare rodzinne fotografie, tych kobiecych historii w nich nie ma. Są niewidoczne. W „Alternatywnych historiach” pytam o to, co ukryte, o antyhistorię, o niewidzialne związki kobiet. Chcę je wydobyć na światło dzienne. Wydobyć światłem obrazu. Tworzę więc nowe narracje w warstwie pamiątek, dokumentów. Razem z modelkami szukamy starych rodzinnych pozowanych zdjęć i przerabiamy je na zdjęcia czysto żeńskie. Fotografuję autentyczne pary, grupy dziewczyn, które wiodą wspólne życie (siostry, przyjaciółki, kochanki, żony, córki i matki). W pewnym sensie odgrywamy historię na nowo. W pewnym sensie zmyślamy, ale tak właściwie to przywołujemy pamięć naszych prababć, babć, ciotek, mam i naszą własną. Tę pamięć, której nie ma w oficjalnej rejestracji.

Tylko co jest tu „autentyczne”? To właśnie moje przewrotne pytanie o „prawdę” obrazu, prawdziwość dokumentacji, autentyczność oficjalnej historii i istotę fotografii jako medium.

Fotografie z serii „Alternatywne historie” i artefakty z poszukiwań będzie można oglądać w Galerii FF w Łodzi od 21 marca do 18 kwietnia 2014.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to