Recenzja filmu dokumentalnego Moniki Rak i Agnieszki Małgowskiej „L.Poetki”

Recenzja filmu dokumentalnego Moniki Rak i Agnieszki Małgowskiej „L.Poetki”

 

Autorka recenzji: Magda Wl poetki 2ielgołaska
Reżyseria: Monika Rak/Agnieszka Małgowska
Scenariusz: Monika Rak/Agnieszka Małgowska/Paulina Szkudlarek
Obsada: A.E.Frank (Agnieszka Eunika Frankowska)/Agnieszka Anna Grzelczak/Ilona Ewa Urban
Produkcja: 3 szyna / Damski Tandem Twórczy
Gatunek: Dokument
Czas trwania: 59 minut

 

Nie tylko polskie kino unika tematu kobiecej nieheteronormatywności, lub oddaje tę kwestię w ręce mężczyzn, lecz na naszym filmowym podwórku szczególnie ciężko jest znaleźć filmy traktujące o tej tematyce. Nieheteronormatywne Polki zmuszone są do szukania odniesień i wzorców w kinie zagranicznym, którego obrazy bardzo rzadko przystają do naszej rzeczywistości. Damski Tandem Twórczy, czyli Monika Rak i Agnieszka Małgowska od wielu lat idą pod mainstreamowy prąd walcząc o miejsce lesbijskiej kultury w świadomości społecznej. Tym razem postanowiły wkroczyć do świata filmu, widząc brak kobiecej, nieheteronormatywnej perspektywy, która jest konieczna do tego, żebyśmy mieli całościowy obraz przestrzeni, którą współdzielimy, a na którą składają się różne głosy, również te należące do grup mniejszościowych i dyskryminowanych.

L.Poetki to film zrealizowany wyłącznie przez kobiety nieheteronormatywne. Dzięki takiej obsadzie wszystkich funkcji, między bohaterkami i realizatorkami wytworzyła się niezwykła intymność, która w piękny i poruszający sposób wprowadza nas do świata tajemnicy. Tajemnicy przykrywającej życie Polki-lesbijki-poetki. Bohaterki pokazują nam jak ich tożsamość kształtowała się w odniesieniu do norm i wzorców panujących w naszym kraju, i jaką rolę w tym wszystkim pełni ich twórczość.

Film jest także wezwaniem do tego, żeby nieheteronormatywne Polki dzieliły się swoją perspektywą tworząc.

Wierzę, że wiele kobiet nie wpisujących się w hetero normę odnajdzie w L.Poetkach kawałki siebie, ponieważ w końcu mamy zwierciadło, w którym możemy się przejrzeć, a osoba stojąca po drugiej stronie odpowie nam w języku, który bardzo dobrze znamy.

 

Film można zobaczyć na pokazach odbywających się całej Polsce, aktualne wydarzenia towarzyszące filmowi można śledzić na oficjalnej stronie projektu L.Poetki: http://lpoetki.blogspot.com/

 

 

Korekta: Klaudia Głowacz

 

 

 


Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *