TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Recenzja książki Natashy Walter „Żywe lalki. Powrót seksizmu.”

Żywe lalki. Powrót seksizmu
Autorka: Natasha Walter
Czarna Owca, 2012

Lalki, małe kuchnie, mini żelazka, pralki versus samochody, młotki, żołnierzyki, pistolety. Jeden zestaw dla dziewczynek, drugi dla chłopców. Kobiety są bardziej empatyczne, dlatego powinny zajmować się dziećmi. Mężczyźni to urodzeni przywódcy i nie okazują emocji. No, ale w końcu jesteśmy równi – wszyscy mamy wolny wybór. Czyżby? Czy kobiety żyjące w świecie stereotypów, które, nie da się ukryć, są często wykorzystywane przeciwko nim, mają szanse być na równi z mężczyznami? Czy na prawdę mamy wolny wybór? Czy seksizm to tylko stary slogan feministek?

Natasha Walter w swojej książce Żywe lalki. Powrót seksizmu pokazuje, że stereotypy, seksizm, nierówność wciąż istnieją i świetnie się rozwijają dzięki takim hasłom jak wolny wybór czy determinizm biologiczny.

Autorka podchodzi do tematu seksizmu z wielu stron, stosując różnorodne metody pozyskiwania danych od literatury przez wywiady, a skończywszy badaniach naukowych. Jest rozdział poświęcony kwitnącej obecnie branży klubów ze striptizem i lap dance w Wielkiej Brytanii, gdzie autorka opierając się na wywiadach z pracownicami i pracodawcami owych klubów skutecznie obala główny argument czyli wolny wybór kobiet. Samej kwestii wolnego wyboru poświęcony został osobny rozdział. Walter analizuje również kwestie pornografii, uprzedmiotowienia kobiecego ciała w mediach. Porusza zawsze popularny temat: różowe dla dziewczynek, niebieskie dla chłopców.

Moją ulubioną częścią książki jest dział poświęcony determinizmowi biologicznemu. W latach 60. nastąpił rozkwit badań nad zachowaniami ludzkimi, różnicami między płciami. Stawiano sobie pytania czy cechy kobiece/męskie to kwestia genów, wychowania czy społeczeństwa. Obecnie w związku z intensywnym rozwojem nauk biologicznych znów powrócono do kwestii determinizmu biologicznego. Dziesiątki wcześniejszych badań naukowych wskazujących na główny wpływ społeczeństwa i wychowania na rozwój charakterystycznych zachowań danej płci zostały skonfrontowane z pojedynczymi, niejednoznacznymi, ale chętnie powtarzanymi w mass mediach nowymi eksperymentami.
Naukowcy i łaknące potwierdzenia stereotypów społeczeństwo nie chcą pójść za Simone de Beauvoir i potwierdzić: nie rodzimy się kobietami, tylko się nimi stajemy.

Z pomocą przychodzi nam Natasha Walter podając na talerzu dziesiątki badań podważających tezę determinizmu biologicznego i obalających mity takie jak: gorsze wyniki kobiet w matematyce, empatia jest cechą kobiecą, mężczyźni mają słabsze zdolności werbalne. Oczywiście analizuje również badania z przeciwnego bieguna.

Bardzo ciekawym aspektem zachowań ludzkich, o którym dowiedziałam się właśnie z Żywych lalek jest zjawisko groźby stereotypu – ludzie formułują swoje aspiracje na podstawie oceny własnych kompetencji, natomiast na ocenę własnych kompetencji rzutują między innymi przekazy kulturowe na temat zdolności kobiet i mężczyzn. Mówiąc krótko: kobiety, którym powiedziano, że ich płeć gorzej wypada w danym teście, będzie prezentować gorsze wyniki niż grupa kobiet, która usłyszała, że obie płcie wypadają w tym teście tak samo.

Podsumowując, Żywe lalki to lektura na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, dostarczająca mnóstwa nowych (dla mnie) informacji napisanych w bardzo przystępny sposób. Na prawdę, warto przeczytać! I nie jest to lektura tylko dla kobiet czy feministek/feministów. O mężczyznach też krąży wiele stereotypów

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to