TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

PKB – Patriarchalna Kalkulacja Budżetu, czyli dlaczego homo oeconomicus ma jedną płeć – Recenzja ,,Jedynej Płci” Katarine Kielos

Jesteś kobietą? Lubisz nauki przyrodnicze? A może jesteś humanistką? Znasz ekonomię ze studiów? A może ekonomia jest to dla Ciebie terminem odstraszającym i nudnym?

Jeżeli odpowiedziałaś na któreś z pytań przecząco, to bardzo dobrze.

Jeżeli natomiast odpowiedziałaś  na minimum jedno pytanie twierdząco, to jeszcze lepiej.

Otóż, nieważne jakiej jesteś płci i jaka jest Twoja wiedza z zakresu ekonomii, bo ta książka jest lekturą obowiązkową.

jedyna_plec

Kielos w błyskotliwy sposób opisuje mechanizmy ekonomii uwzględniając aspekt płci.  Już na samym wstępie odnosi się do samego twórcy ojca ekonomii –  Adama Smitha, od którego wywodzi się termin ,,niewidzialna ręka rynku”. Jak spostrzega autorka, jest inne, właściwie lepiej pasujące, zagadnienie do doktryny Smitha.  A jest nim ,,niewidzialne serce”. Ale czyje serce? A matki. Ale dlaczego? A bo mu gotowała codziennie obiady, żeby  mógł on tworzyć naukę. A dlaczego niewidzialne? A bo Smith w ogóle nie bierze pod uwagę połowy społeczeństwa przy tworzeniu podwalin ekonomii. Otóż to! Ekonomia nie uwzględnia kobiet. Ekonomia produkuje i powiela Patriarchalną Kalkulację Budżetu, czyli PKB nie wiedzieć czemu nazwanym Produktem Krajowym Brutto. Bo jakim krajowym produktem jest, jeżeli praca kobiet jest nieodpłatna? Wydaje się to tym bardziej kuriozalne, zważywszy na fakt, że ekonomia znaczy dom. Kielos doskonale rozbraja mechanizmy ekonomiczne uwydatniając produkty, które nie dają się wymienić czy sprzedać i które są zarezerwowane dla kobiet (wychowanie dzieci, prasowanie, otarcie łez płaczącym, czy pokrzepienie dobrym słowem wątpiących).

Dla osób nieprzekonanych o nierównościach w płacach  kobiet i mężczyzn autorka przytacza teorie innych ekonomistów (np. Garego Beckera), którzy wyjaśniają to zjawisko znajdując źródła w kulturze lub co gorsza nadane z biologii. Kielos sięga też do badań np. Human Development Report. Mając te twarde dane trudno będzie nawet mizoginom twierdzić, że kobiety i mężczyźni zarabiają tyle samo.

Nie jest to jednak książka malkontencka. Jest to książka demaskująca patriarchat i nierówność napisana w sposób błyskotliwy i często prześmiewczy.

Nie można też pominąć słowa wstępnego świetnej ekonomistki Ewy Rumińskiej- Zimny, która poprowadzi wykład na temat ekonomii w najbliższą środę – 30 kwietnia 2014 w siedzibie Fundacji Feminoteka o godzinie 18:00.

Serdecznie zapraszamy!

Katarine Kielos

Jedyna Płeć

Wyd. Czarna Owca

 

autorka recenzji: Aleksandra Magryta

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to