TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

TORUŃ. Debata „Gender, Kościół, Polityka”

gender-kosciol-polityka-mSłowo „gender” ostatnimi czasy zostało odmienione w debacie publicznej przez wszystkie możliwe przypadki, problematyka społecznego konstruowania płci wykroczyła daleko poza mury Akademii. Przestrzegano, z jednej strony przed niebezpieczeństwem radykalnego przeobrażenia naszej kultury, z drugiej strony podkreślano, że badania nad płcią są ugruntowane naukowo, są perspektywą walczącą z dyskryminacją i wykluczeniem.
W dyskusji wokół gender, niezwykle rzadko pojawiały się tematy dotykające codziennej rzeczywistości społecznej. Tematyka skoncentrowana wokół płciowości jest jednakże niezwykle ważna dla rzeczywistości społecznej, i to na kilku poziomach. Uczestników debaty:

Ks. Leszka Woronieckiego
Prof. Andrzeja Zybertowicza
Prof. Krystynę Szafraniec
Dr hab. Aleksandrę Derra

zapraszamy do dyskusji nad rodzicielstwem. Wychowanie dzieci nie jest czynnością indyferentną wobec panujących w społeczeństwie wzorów kulturowych oraz relacji władzy, a także – co najważniejsze z punktu widzenia interesującej nas problematyki – relacji pomiędzy płciami. Pytanie o dzietność jest jednocześnie pytaniem o politykę prorodzinną, która, w dobie niskiego przyrostu naturalnego naszego kraju przy jego postępującym starzeniu się, warto przedyskutować w przestrzeni publicznej.
W związku z tym chcielibyśmy zastanowić się na następującymi kwestiami:
• Jakie myślenie o płci jest zagrożeniem dla wartości konstytuujących naszą cywilizację a jakie jest próbą stworzenia bardziej sprawiedliwej wspólnoty społecznej?
• Co zyskujemy a co tracimy utrzymując status quo relacji płciowych; co zyskujemy, a co tracimy, gdy próbujemy je zmienić?
• Jakie relacje łączą problematykę płciowości z polityką prorodzinną?
• Jaka polityka prorodzinna jest w kontekście problemu dzietności polityką skuteczniejszą i bardziej sprawiedliwą – co możemy zrobić, żeby Polki i Polacy chcieli mieć dzieci?
• Jak można oddziaływać na politykę prorodzinną z perspektywy Kościoła, badaczek/badaczy feministycznych, teorii politycznych czy polityków

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to