TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Urwał się GENDER z …, czyli o Gender. Przewodniku Krytyki Politycznej

Gender. Przewodnik Krytyki Politycznej

Warszawa 2014

recenzuje Aleksandra Magryta

gender-okladka_ramka

Już jest. Już pojawił się. Krytyka Polityczna wydała  właśnie świetny przewodnik po gender.

Przewodnik o genderze musiał w końcu powstać. I powstał.  I na dodatek jest lekturą obowiązkową. Dla każdej i dla każdego. Nieważne, jaką ma się wiedzę na temat gendera. Nawet jeżeli nie ma się zielonego pojęcia, czym ten straszny gender jest, to nic strasznego. Właśnie po to powstał ten Przewodnik.

Gender. Przewodnik Krytyki Politycznej  jest  kompleksowym zbiorem tekstów  z różnych dziedzin (od literatury i edukację po własne świadectwa życia z genderem J) jak i różnej formy (począwszy od listu otwartego środowisk naukowych zajmujących się płcią społeczno-kulturową, przez wywiady np. z akademiczką Małgorzatą Fuszarą o (nie)umieszczaniu kobiet na listach wyborczych, po świetne artykuły specjalistek i specjalistów) na temat zjawiska wokół, którego przez ostatnie kilka miesięcy było głośno w mediach.

Przewodnik  po genderze, czyli płci społeczno-kulturowej, jest bardzo dobrą lekturą dla osób, które od dawna zajmują się tematyką płciowości. Również dla osób stawiających pierwsze kroki w akceptacji niestereotypowych zachowań.  I nawet dla tych, co propagują różnorodność, tolerancję i feminizm, lektura Przewodnika będzie bardzo wzbogacająca. Po pierwsze dają one cały wór argumentów na to, że straszny gender nie jest wcale straszny, lecz jest po prostu płcią społeczno-kulturową, którą reprezentujemy wszyscy i wszystkie. Po drugie Przewodnik daje świetne narzędzia do dyskusji z przeciwni_CZ_kami szeroko pojętej nauki. Myślę, że ile osób, tyle argumentów za przeczytaniem Przewodnika.

Czytać Gender. Przewodnik Krytyki Politycznej można zacząć od początku. Można też losowo wybierać sobie teksty, zaczynając nawet od ostatniej części z własnymi świadectwami  przedstawicielek i przedstawicieli grup zawodowych, których są reprezent_K_ami. Są to świadectwa, w których oprócz zawodu płeć odgrywa znaczącą rolę.

Można też wyrywkowo sięgać po wywiady, zaczynając  np. od wywiadu z wolontariuszką z Grupy Ponton działającej przy Federze – Małgorzatą Kot – o bardzo ważnej roli edukacji seksualnej i o potrzebie edukowania całego społeczeństwa w tym zakresie. Można i warto też pochylić się nad budującym wywiadem z Elżbietą Korolczuk, która to od lat organizuje warszawskie Manify i naukowo bada ruchy społeczne. Korolczuk wskazuje na sukcesy polskiego feminizmu, do których należy m.in. zmiana tematyki poruszanej w Dniu Kobiet z mówienia o pięknych paniach na informowanie o dyskryminacji kobiet na rynku pracy i przemocy wobec kobiet.

Lekturę Przewodnika można też zacząć od tekstów w charakterze felietonów lub tekstów naukowych. Do nich należy artykuł Marii Pawłowskiej o neuroseksizmie, czyli najprościej rzecz ujmując o wytwarzaniu stereotypów płciowych. Z nieco innego obszaru, lecz równie ciekawym artykułem jest tekst spod pióra Agnieszki Mrozik, która analizuje kondycję  współczesnej nauki Gender Studies.

To zaledwie kilka z kilkudziesięciu świetnych tekstów, które po prostu trzeba przeczytać.

Gender. Przewodnik Krytyki Politycznej możesz zakupić u nas w Księgarni Feminoteki. Zapraszamy!

 

Aleksandra Magryta – literaturoznawczyni, germanistka, aktywistka społeczna: organizuje Warszawskie Manify.  W Feminotece koordynuje projekt „Staying Safe Online: Gender and Safety on the Internet”

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to