TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

WARSZAWA | 3.03 | Dzień kobiet z historią w DSH „Kobiety i wojna”

kobiety i wojnaCzy kobiety w wojsku są potrzebne? Czy KOBIETA mogłaby zostać w Polsce zwierzchnikiem sił zbrojnych, MINISTRĄ OBRONY?

I wojna światowa zmieniła mapę świata i stała się katalizatorem emancypacji. Jej wybuch zbiegł się z walką kobiet o równe prawa, szczególnie o prawo głosu. Kobiety wyszły z domu, podjęły pracę, ruszyły na front.

Kobiety można spotkać wszędzie: w fabrykach – wyrabiające broń, dostarczające i przemycające broń na front, szpiegujące, walczące w męskich mundurach, w żeńskich oddziałach strzeleckich, wywiadowczych, w szeregach kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej, intendenturze, w działaniach bojowych. Kurierki, łączniczki, sanitariuszki, żołnierki – znane ze wszystkich frontów.

Na ziemiach polskich emancypacja zaczęła się wcześniej: kobiety brały udział we wszystkich powstaniach narodowych i kolejnych wojnach.

Przypomnijmy sylwetki i nazwiska niezwykłych kobiet:
– ALEKSANDRY SZCZERBIŃSKIEJ
– ALEKSANDRY ZAGÓRSKIEJ
– WANDY GERTZ
– ZOFII PLEWIŃSKIEJ
– LUDMIŁY MODZELEWSKIEJ
– GENERAŁ MARII WITTEK
– GENERAŁ ELŻBIETY ZAWACKIEJ

O sukcesach i pułapkach „wojennej” emancypacji porozmawiamy z dr Katarzyną Sierakowska i dr Anna Nowakowską-Wierzchoś. Dyskusje poprowadzi Anna Czerwińska (Wirtualne Muzeum Historii Kobiet, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER)

DZIEŃ KOBIET Z HISTORIĄ
KOBIETY i WOJNA
3 marca 2015, 18:00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, wstęp wolny

Wydarzenie na FB 

***
dr Katarzyna Sierakowska – pracuje w IH PAN, członkini Zespołu Historii Społecznej Polski XIX i XX wieku w IH UW, sekretarz Komisji Historii Kobiet (pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Historycznego), wykładowczyni na podyplomowych studiach varsavianistycznych przy IH UW oraz na gender studies przy IBL PAN.
Kierunki badań: historia społeczna XIX i XX wieku przede wszystkim okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego ze szczególnym uwzględnieniem aspektów gender, ciała, emocji. Autorka i redaktorka wielu publikacji i książek, m.in. Działaczki społeczne, feministki, obywatelki… Samoorganizowanie się kobiet na ziemiach polskich do 1918 r. (na tle porównawczym), pod red. Agnieszki Janiak-Jasińskiej, Katarzyny Sierakowskiej, Andrzeja Szwarca, Anny Żarnowskiej, Warszawa 2008; „Rodzice, dzieci, dziadkowie. Wielkomiejska rodzina inteligencka w Polsce 1918-1939”, Warszawa 2003.Obecnie w druku jest jej nowa książka o doświadczaniu przez społeczeństwo polskie I wojny światowej pt. Śmierć wygnanie głód.

dr Anna Nowakowska-Wierzchoś – historyczka, archiwistka. Autorka książki „Wanda Gertz. Opowieść o kobiecie żołnierzu” (Kraków, 2009) oraz artykułów naukowych i popularnych poświęconych aktywności społecznej i politycznej Polek w kraju i na emigracji, a także edycji tekstów źródłowych. W latach 2007-2011 uczestniczka programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest opracowanie i zewidencjonowanie Archiwum Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte. Stypendystka Polonia Aid Foundation Trust z Londynu oraz Funduszu im. Jana i Suzanne Brzękowskich przy Bibliotece Polskiej w Paryżu. Niedawno obroniła doktorat w IH PAN poświęcony Związkowi Kobiet Polskich im. Marii Konopnickiej we Francji (1944-1950). Współtwórczyni Feministycznego Salonu Historycznego.

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to