TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

WARSZAWA: Kultura jest Babą. Debaty o niewidzialnej historii i aktywności wiejskich kobiet

kulturajestbaba Stowarzyszenie Folkowisko zaprasza na pokaz filmowy i dyskusję o historii widzianej oczami kobiet.

Czy istnieje „wiejski feminizm”?

Jakie bariery muszą przełamywać kobiety działające na wsi i w małych miastach?

Dlaczego ich historia oraz dzisiejsza społeczna aktywność i praca pozostają „niewidzialne”?

15 i 21 maja, Klubokawiarnia Kicia Kocia, ul. Garibaldiego 5A, Warszawa.

 

15 MAJA o godz. 18:00 POKAZ FILMOWY i DYSKUSJE o nieopowiedzianej historii kobiet.

Organizatorzy pokażą film pt.: „Jugów – pamięć i zapomnienie”, którego celem było odtworzenie historii przymusowych przesiedleń powojennych na Śląsk z perspektywy kobiet i ich życia codziennego. Badaczki z Ukrainy, Niemiec i Polski nagrały szereg rozmów z kobietami pamiętającymi niemiecką miejscowość Hausdorf i jej przemianę po 1945 w Jugów. W filmie wypowiadają się rdzenne mieszkanki wsi sprzed wojny oraz te, które przybyły tutaj – z Polski centralnej, z ziem włączonych do Związku Sowieckiego, a także z Francji.

Twórczynie produkcji szukały odpowiedzi na pytanie, jak powojenna „wędrówka ludów” wpłynęła na charakter Jugowa i losy poszczególnych osób. Najciekawszym aspektem filmu jest to, że rozmawiano wyłącznie z kobietami. Dla większości z nich była to pierwsza okazja podzielenia się swoim doświadczeniem, odbiegającym od wizji historii przedstawianej w mediach i podręcznikach. Zwiastun filmu można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=6K4vmnjQ3MU

Po filmie odbędzie się dyskusja z inicjatorkami powstania filmu – ALINĄ DOBOSZEWSKĄ (Fundacja Dobra Wola) i SŁAWOMIRĄ WALCZEWSKĄ (Fundacja Kobieca eFKa).

21 MAJA o godz. 18:30 DEBATA: 
„Kobiety na peryferiach. O niewidzialnej aktywności kobiet na wsiach i mniejszych miastach”

Jej uczestnikami/czkami będą:

DR BARBARA FEDYSZAK-RADZIEJOWSKA – socjolożka i etnografka, specjalizuje się w socjologii wsi i rolnictwa. Kierowała pracą zespołu socjologicznego Solidarności Mazowsze w latach 80. Pracuje w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN

HENRYK WUJEC – działacz KOR i Solidarności, doradca prezydenta ds. społecznych, zajmuje się m.in. problemami mieszkańców wsi.

JOANNA SZEWCZYK – organizatorka Wiejskiego Domu Kultury w Trzylatkowie Parcela k. Grójca, aktywistka rolniczo-wiejska, mieszkanka Ziemięcina, związana z warszawskim BioBazarem.

DR TOMASZ RAKOWSKI – etnolog, antropolog kultury, lekarz, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Prowadził badania terenowe nad społecznymi doświadczeniami transformacji w obszarach wiejskiego bezrobocia. Autor głośnych „Łowców, zbieraczy, praktyków niemocy”.

Debatę poprowadzą: 

DR SYLWIA MICHALSKA – adiunktka w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, zajmuje się m.in. problematyką roli kobiet na wsi dawniej i dziś.

MATEUSZ PIOTROWSKI – działacz Stowarzyszenia Folkowisko, współorganizator kampanii społecznej „Jestem ze Wsi!”

Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji Stowarzyszenie Folkowisko „Kultura jest Babą”. Twórczynie produkcji szukały odpowiedzi na pytanie, jak powojenna „wędrówka ludów” wpłynęła na charakter Jugowa i losy poszczególnych osób. Najciekawszym aspektem filmu jest to, że rozmawiano wyłącznie z kobietami. Dla większości z nich była to pierwsza okazja podzielenia się swoim doświadczeniem, odbiegającym od wizji historii przedstawianej w mediach i podręcznikach. Zwiastun filmu można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=6K4vmnjQ3MU

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to