TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

WARSZAWA: Próby taneczne do One Billion Rising

czapki_obr_feminoteka_akcjaFundacja Feminoteka serdecznie zaprasza na próby układu tanecznego do akcji One Billion Rising/Nazywam się Miliard 2015.

Zapraszamy  3.02 (wtorek) godz. 18.00 lub 10.02 (wtorek) o godz. 18.00 do fundacji Feminoteka – ul. Mokotowska 29a (wejście od ul. Marszałkowskiej 34/50 do samego końca w podwórzu).

Sama akcja odbędzie się 14 lutego o godz. 13.00 w Pasażu Wiecha przy Domach Centrum.

Co to jest One Billion Rising?

To światowa rewolucja przeciwko przemocy wobec kobiet. Odbywa się już po raz trzeci.

Na całym świecie kobiety – i mężczyźni –  po raz trzeci przygotowują się, by 14 lutego zatańczyć i zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet. Do akcji włączyło się już 200 krajów. W tym Polska. Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD.

Tegoroczna akcja w Polsce poświęcona jest przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami. To wciąż temat tabu w naszym kraju. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zjawisko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, jest niedostrzegane, trudne do wykrycia oraz zbadane w niewielkim tylko obszarze.

Kobiety z niepełnosprawnościami (fizycznymi, psychicznymi):

  •  Są trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne.
  • Są szczególnie narażone na przemoc również w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach, w szpitalach psychiatrycznych, a więc narażone są na przemoc domową, ale również w szczególności na przemoc instytucjonalną.
  • Mają utrudniony, a często brak jakiegokolwiek dostępu do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.
  • Częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim.
  • Pomimo że znajdują się w grupie szczególnie narażonej na przemoc, w tym przemoc domową, nie są traktowane priorytetowo.
  • Rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej.

W  życiu kobiet z  niepełnosprawnościami przemoc jest nie tylko częstym zjawiskiem, lecz nierzadko bywa wręcz przyczyną ich niepełnosprawności.  Blisko 80% kobiet z  niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej.

(Na podstawie raportu „Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, w tym kobiet starszych i kobiet z niepełnosprawnościami”, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Warszawa 2013)

****

Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. To niemal tyle, ile wynosi ludności całego województwa opolskiego. W tym dwieście pięćdziesiąt tysięcy to gwałty, czyli łączna liczba mniejszości niemieckiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej w Polsce!

Większość kobiet, które doświadczyły gwałtów nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary.

Mamy dość milczenia kobiet, które nie mówią nikomu, że były gwałcone, że doświadczyły przemocy; nie szukają pomocy, ponieważ boją się i wstydzą, ponieważ wmawia im się, że to ich wina lub że zrobiły coś, czym sobie „zasłużyły” na przemoc.

Dlatego 14 lutego 2015 roku po raz trzeci miliard kobiet powstanie,
aby raz na zawsze
skończyć z przemocą wobec kobiet i dziewcząt!

Feminoteka jest od 2009 roku jest Organizacją Pożytku Publicznego
1% na Feminotekę, to 100% równości!
Będziemy mogły zrbić dla kobiet i dziewcząt jeszczze więcej!
KRS: 00 00 24 28 85

O akcji:

Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, amerykańska autorka słynnych  „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku  napisała:

Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ.  Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której około miliarda kobiet padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!

I zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki 2013 roku.

Od tamtej pory akcja zatacza coraz większe kręgi, przyłącza się do niej coraz więcej osób. Także w Polsce!

PRZYŁĄCZ SIĘ I TY DO ŚWIATOWEJ REWOLUCJI PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET!

Strona na Facebooku Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland

Specjalna strona  poświęcona akcji w Polsce feminoteka.pl/nazywamsiemiliard

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to