Warsztat dla lekarzy i lekarek – procedury postępowania z kobietami z doświadczeniem gwałtu

Procedury dla służb medycznych postępowania z osobami pokrzywdzonymi przestępstwami  seksualnymi, zgodne z wytycznymi WHO i ONZ, zostały  przygotowane przez Feminotekę w 2015 roku w odpowiedzi na informacje  uzyskane od kobiet po doświadczeniu przemocy seksualnej i wskazujące na  braki w postępowaniu służb medycznych (nieprzeprowadzanie niezbędnych  badań, niezabezpieczanie próbek itp.). Procedury te, niestety, utknęły na etapie  uzgodnień międzyresortowych i nigdy nie zostały podpisane.

Jak pokazuje doświadczenie Feminoteki, do  której zgłaszają się kobiety z doświadczeniem gwałtu, ich  upowszechnienie wśród lekarek i lekarzy jest konieczne. Nie trzeba do tego zaakceptowanych wytycznych – lekarki i lekarze mogą je stosować, by  odpowiednio zebrać materiały niezbędne dla policji czy prokuratury i by  jak najlepiej, z jak największą wrażliwością podchodzić do kobiet  pokrzywdzonych tym jednym z najbardziej traumatycznych przestępstw.

Dlatego serdecznie zapraszamy lekarki i lekarzy, które/rzy chciałyby dowiedzieć się, jak postępować w sytuacji, gdy do gabinetu przyjdzie kobieta, która doświadczyła gwałtu.

Będzie on miał charakter pilotażowy, podczas którego przekażemy informacje o zawartych w przygotowanej przez nas procedurze oraz w formie  warsztatowej przećwiczyć zasady postępowania z kobietą, która  doświadczyła gwałtu. Jego celem jest także dopracowanie warsztatu tak, by  jak najlepiej odpowiadał na potrzeby lekarek i lekarzy i by móc go  upowszechniać.

Termin warsztatu: 11.08. 2018 roku w godzinach 10.00-16.00.

Liczba miejsc 12.

Projekt kierowany jest do lekarek i lekarzy z Warszawy, ponieważ jest współfinansowany przez Urząd Miasta st. Warszawy. Warsztat jest BEZPŁATNY

Kontakt w sprawie zgłoszeń: Monika Milewska,  monikam@feminoteka.pl

Warsztat organizowany jest w ramach projektu fundacji Feminoteka „To nie Twoja wina! Stop przemocy wobec kobiet” współfinansowanego przez Urząd Miasta st. Warszawy


Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *