TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

12. Feministyczna Akcja Letnia | 23 lipca – 2 sierpnia 2015 | Matronat Feminoteki

fal_plakatDo 31 maja trwa rejestracja na 12. Feministyczną Akcję Letnią! Obóz odbędzie się w dniach 23 lipca (czwartek) – 2 sierpnia (niedziela) na Śląsku Cieszyńskim. Podczas 10 dni uczestniczki będą prowadzić dla siebie warsztaty (WenDo, pisania kreatywnego, fotograficzne, z napraw rowerowych), dyskutować (o historii kobiet, o gender i queer, o prawach pracowniczych i prawach zwierząt), oglądać filmy, wypoczywać, ćwiczyć jogę i kąpać się w okolicznej rzece.

 

Feministyczna Akcja Letnia (FALa) to edukacyjny obóz dla kobiet*, organizowany corocznie przez nieformalną grupę Ulica Siostrzana (www.siostrzana.org). Obóz jest przestrzenią dialogu, konsensualnego podejmowania decyzji, krytycznego myślenia i szacunku dla różnorodności. Wspólnymi założeniami, które przyjmują i promują zarówno organizatorki, jak i uczestniczki obozu, są: feminizm (definiowany na różne sposoby), współpraca kobiet* oraz szeroko pojmowana równość (równość kobiet i mężczyzn, osób o różnorodnych tożsamościach płciowych, orientacji psychoseksualnej, statusie rodzicielskim, pochodzeniu etnicznym, stopniu sprawności, wieku, statusie ekonomicznym i innych), otwartość, odpowiedzialność za siebie i współodpowiedzialność za wydarzenie, w którym uczestniczą.

Współorganizacja

fala2014_1mini

Ważnym założeniem obozu jest współodpowiedzialność wszystkich osób za organizację obozu, jego wartość edukacyjną, atm

osferę i bezpieczeństwo. Dlatego prace porządkowe czy kuchenne są dzielone solidarnie między wszystkie dorosłe osoby uczestniczące (system dyżurów), a zajęcia może poprowadzić każda osoba, która zgłosi taką chęć. Także zasady obowiązujące podczas obozu są ustalane wspólnie – w gronie wszystkich osób uczestniczących.Złożona z kilkunastu kobiet grupa organizacyjna pracuje wolontarystycznie.

 

Edukacja i wypoczynek

fala2014_2mini

Dni podczas FALi wypełnione są warsztatami, dyskusjami, pokazami filmów i wspólnymi grami i ćwiczeniami. Program układany jest co roku na podstawie zajęć zgłoszonych przez uczestniczki.  Nie brakuje zwykle zajęć WenDo (nauka asertywności i samoobrony dla kobiet), warsztatów antydyskryminacyjnych, pisarskich, wykładów o gender i queer i o historii kobiet, dyskusji o macierzyństwie, transpłciowości czy prawach zwierząt.. Aktywności intelektualnej towarzyszą zajęcia manualne – artystyczne (fotograficzne, z wycinania szablonów, ozdabiania koszulek) i techniczne (z napraw samochodowych i rowerowych) oraz sportowe (joga, piłka nożna). Pomiędzy zajęciami czas spędza się na wypoczynku, grach planszowych i kąpielach w pobliskiej rzece, wieczorami uczestniczki organizują ognisko lub tańce.

 

Otwartość na rozmaite potrzeby

fala2014_3miniPonieważ FALa stara się być przestrzenią otwartą dla jak najszerszej grupy kobiet*, co roku zajęciom dla dorosłych towarzyszy też program zajęć dla dzieci, aby na obóz bez problemu mogły przyjechać kobiety* opiekujące się dziećmi (uwaga – liczba możliwych do przyjęcia dzieci jest ograniczona, lepiej się śpieszyć!). Zaproszone są również osoby z niepełnosprawnościami – przy wcześniejszym zgłoszeniu organizatorki postarają się odpowiedzieć na specjalne potrzeby, możliwe jest na przykład zorganizowanie tłumaczenia na PJM (Polski Język Migowy). FALa jest czuła także na kwestę transpłciowości – zaproszone są osoby trans (zarówno K/M jak M/K).

 

FALa 2015

fala2014_6miniW tym roku obóz odbędzie się w dniach 23 lipca (czwartek) – 2 sierpnia (niedziela) 2015 roku w Drogomyślu koło Skoczowa (powiat cieszyński, woj. śląskie) na terenie bazy ZHP  (http://www.cieszyn.zhp.pl/bazy/). Zapewnione są noclegi w wieloosobowych domkach kempingowych lub we własnych namiotach, dostęp do węzła sanitarnego, całodzienne wyżywienie składające się z produktów pochodzenia roślinnego, przygotowywane wspólnymi siłami z pomocą zatrudnionych osób gotujących.

FALa dysponuje około 60 miejscami dla osób dorosłych i 18 dla dzieci. Zaproszone są kobiety* oraz osoby transgenderowe i transseksualne). Zachęcamy do udziału kobiety* z różnymi rodzajami niepełnosprawności lub potrzebami.

Koszt obozu to 650zł za osobę dorosłą, 150zł za dziecko w wieku 3-12 lat i 50zł za dziecko do lat 3. Mamy przewidzianą pulę pieniędzy na stypendia przyznawane na podstawie indywidualnych zgłoszeń.

 

Jak się zgłosić

Wejdź na stronę www.siostrzana.org i wypełnij formularz zgłoszeniowy!

W razie pytań pisz na [email protected] lub zadzwoń: (+48) 661-889-938 (najlepiej po godzinie 14:00).

FALa jest inicjatywą niekomercyjną, a praca związana z jej organizacją wykonywana jest na zasadzie wolontariatu.

wydarzenie na Facebooku

 

 

*Kobieta/dziewczyna – osoba mająca doświadczenie życia jako kobieta/dziewczyna i/lub socjalizacji do roli kobiety (także osoba transseksualna i transgenderowa).

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to