14-latka znalazła skuteczny sposób na cyberprzemoc.

14-letnia finalistka Google Science Fair 2014 – Trisha Prabhu  znalazła narzędzie, które umożliwia poradzenie sobie z cyberprzemocą w prosty sposób.

Trisha Prabhu założyła, że nastoletnie osoby nie zawsze mają świadomość tego, co robią w internecie, dlatego też wysnuła  hipotezę, że cyberprzemoc można ograniczyć poprzez stworzenie narzędzia ostrzegającego młodego człowieka przed wysłaniem dosadnej wiadomości i skłaniające go do przemyślenia decyzji.

W tym celu młoda badaczka stworzyła dwa programy – Baseline i Rethink. Baselline po prostu wykrywał krzywdzące wiadomości i badał ich liczbę. Natomiast Rethink dodatkowo alarmował użytkowniczki i użytkowników o potencjalnie krzywdzącej wiadomości, co miało skłonić ich do przemyślenia, czy chcą wysłać krzywdzącą wiadomość.

 

Wyniki były zaskakujące: młode osoby korzystające z Rethink były o 94% mniej skłonni do publikowania potencjalnie krzywdzących wiadomości.

W badaniach Trishy udział wzięło 300 osób w wieku 12-18 lat. Każda z grup badawczych liczyła 150 osób i na każdej grupie dokonano po 750 prób.

Więcej o programie znajdziesz na stronie Rethinku.


Komentarz

  1. Wszystko się zgadza, tylko nie rozdają a kradną, nie w Moskwie tylko w Patersburgu, i nie samochody tylko rowery… 😉

    “wykrywał krzywdzące wiadomości i badał ich liczbę” – nic tu nie było “wykrywane”.

    Obydwa programy były tylko narzędziami o ściśle badawczym charakterze. Tzn. tylko prezentowały (ze zbioru wcześniej przygotowanych! – “message examples provided by Cyberbullying research agency”) wiadomości i sprawdzały reakcje badanych – chęć wysłania, lub nie, prezentowanej wiadomości w zależności od tego czy system wyświetlał dodatkowe ostrzeżenie (“This message may be hurtful to others. Would you like to pause, review and rethink before posting?”). Rethink wyświetlał takie ostrzeżenie, Baseline nie (grupa kontrolna)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *