TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

18 sposobów by Twoje dziecko zostało feministką/feministą.

original-19444-1430834558-3

 

1. Dawaj przykład. Dzieci są jak gąbki – pochłaniają absolutnie wszystko. Korzystaj więc z każdej okazji, by doceniać różne kobiety w Twoim życiu.

2. Rzuć wyzwanie wszechobecnym stereotypom płci. Możesz rozpocząć bardzo wcześnie na przykład wybierając bajki przed snem z silnymi bohaterkami.

3. Uważaj na swój język. Wyrażenia takie jak „Chłopaki nie płaczą” i „Zachowuj się jak dama” szufladkują dzieci.

4. Wykształć w nich wyrażanie sprzeciwu. Nigdy nie zmuszaj dziecka, by przytuliło czy pocałowało kogoś, kogo nie chce. Nie zawsze znaczy nie.

5. Naucz je odpowiednich nazw części ciała. Penis i wagina to nie są „brudne” słowa. Skończ ze wstydem i pomóż promować pozytywny obraz ciała.

6. Zwróć uwagę na bogactwo swojego słownictwa. Dziewczyny są nie tylko ładne i piękne! Są też zabawne, śmiałe, mądre, ciekawe, energiczne…

7. A chłopcy są nie tylko duzi i silni; Są też nieśmiali, wrażliwi, mili, uroczy… lista jest długa 🙂

8. Zwracaj uwagę na media. Wiele programów telewizyjnych, filmów, reklam i teledysków osłabia poczucie własnej wartości dziewczynek i kobiet. Czy wiesz co oglądają Twoje dzieci?

9. Naucz je szanować wszystkich, niezależnie od płci, orientacji seksualnej, wieku, rasy czy religii. Feminizm to równość.

10. Podkreślaj silne kobiece wzorce w swojej społeczności, takie jak polityczki czy policjantki kiedy je widzisz. Zrób z tego grę 😉

11. Jeśli masz wybór decyduj się na lekarki i dentystki dla swoich dzieci. Pokaż im, że kobiety stanowią istotną część społeczeństwa, bez względu na to czy pracują w domu czy poza nim.

12. Naucz je kochać swoje ciało. Rozmawiaj o ich szerokich uśmiechach, szybkich nogach i silnych ramionach. Porównaj je z własnymi i wytłumacz ich indywidualność.

13. Wymyślaj kreatywne gry. Nie wszystkie dziewczyny lubią lalki i nie wszyscy chłopcy lubią samochody. Zachęcaj dzieci do korzystania z ich wyobraźni i wychodzenia poza schematy.

14. Ubrać je odpowiednio. Zadaniem dziecka jest zabawa. Zostaw modne i drogie ubrania na specjalne okazje.

15. Ucz je o inspirujących kobietach, które zmieniły świat. Nic nie byłoby takie samo bez Amelii Earhart, Marii Skłodowskiej-Curie czy Anny Frank, prawda?

16. Wspieraj pewne siebie dziewczyny. Młode liderki potrzebują wsparcia.

17. Pozwól dzieciom używać ich głosu. Mów im, że mogą zmienić świat. Pokaż im przykłady ludzi, którzy walczyli z niesprawiedliwością i wygrali.

18. Przeproś, jeśli się pomylisz. To najprostszy sposób, by pokazać dzieciom, że je szanujesz.

 

Źródło: www.buzzfeed.com
Tłumaczenie: Julia Maciocha

logo batory

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to