TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

5. Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny

Przed nami 5. Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny, które w tym roku odbędą się w sobotę 5 marca.

Tegoroczną matroną Dziew/czynów będzie wychowana w Białymstoku, jedna z największych gwiazd polskiego kina wydarzenieprzedwojennego – Nora Ney. W tym roku przypada 110. rocznica jej urodzin. Chcemy przypomnieć tę zapomnianą przez lata, a ważną dla historii miasta, a także dla historii kobiet postać.
Dlatego tegorocznym hasłem jest: „Nora Ney na matronkę ulicy w Białymstoku”. Wychodzimy z inicjatywą, byśmy razem – białostoczanie i białostoczanki – zebrali wspólnie podpisy pod projektem uchwały, by nadać jednej z białostockich ulic imię Nory Ney. 5 marca zaczynamy, potrzebujemy ich co najmniej 1 tysiąc. Działajmy razem!

Program Dziew/czynów:

– przez cały dzień zbieranie podpisów pod projektem uchwały
12:00 – spacer śladami Nory Ney po Białymstoku
oprowadzi historyczka Jolanta Szczygieł-Rogowska
miejsce: plac przy pomniku Ludwika Zamenhofa (ul. Białówny)

15:00 – pokaz niemego filmu „Zew morza” z 1927 roku
prelekcja: Jolanta Szczygieł-Rogowska
miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

18:00, 19:00, 20:00 – gra escape room oparta o historię Nory Ney
miejsce: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul. Świętojańska 22
zapisy: [email protected]
wstęp: 5 zł, jedna runda – 5 osób

a wieczorem start: 21.00 – „Szparkiet w spodniach”
gra: DJ WIKA – FanPage i BADA
miejsce: Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6
wstęp: 10 zł

Logo_FB

Organizatorem Dziew/czynów jest: Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12

W tym roku współpracują z nami: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska „Europejskie Centrum Sztuki” w Białymstoku, Zmiana Klimatu, Filmoteka Narodowa, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku a także wolontariusze i wolontariuszki.

Matronki medialne: Wyborcza.pl Białystok, Gazeta Wyborcza, Codziennik Feministyczny, senior.bialystok.pl, Kobiecy Białystok

 
 
Krótki życiorys Nory Ney (za www.herstorie.pl )
Nora Ney, a właściwie Sonia Nejman, urodziła się w 1906 roku w niewielkiej wsi Sielachowskie położonej niedaleko Białegostoku. Przed I wojną światową emigruje z rodziną do Baku w Azerbejdżanie, do kraju wraca po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. W 1921 roku rozpoczyna w Białymstoku naukę w prywatnym gimnazjum Druskina. Po zdaniu matury w 1925 roku, rozpoczyna naukę w warszawskim Instytucie Filmowym Wiktora Biegańskiego. W Warszawie zaczyna swoją karierę aktorską, gra w filmach, występuje w kabarecie. Okrzyknięta zostaje “Królową Polskiego Ekranu”. Do Białegostoku przyjeżdża na premiery filmów. Karierę przerywa po narodzinach córki Joanny w 1935 roku i nigdy już nie wróci do wielkich ról. Po wybuchu II wojny światowej ucieka z córką do ZSRR, a po wojnie wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Praca w amerykańskich filmach jest nieosiągalna, barierą okazała się nieznajomość języka. Propozycję pracy w Teatrze Żydowskim Idy Kamińskiej musi odrzucić, bo nie zna języka jidysz. Zajmuje się m.in. archiwizowaniem dokumentów w firmach, opieką nad dziećmi czy osobami starszymi. Umiera w 2003 roku w Kalifornii, w wieku 97 lat.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to