TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

8 niesamowitych ekolożek, które powinnaś znać

Z okazji Dnia Ziemi i Dnia Drzewa portal Emergingwomen.com postanowił uczcić osiem niesamowitych kobiet, które przez lata broniły i wspierały naszą planetę.

Celem nieustannej pracy tych kobiet jest wdrożenie praw i wprowadzenie zmian w celu zachowania i ochrony środowiska – zarówno jeśli chodzi o rzeki, lasy, czyste powietrze, oceany, góry, jak i dzikie zwierzęta zamieszkujące te ekosystemy. Wyzwania, przed którymi stoimy dzisiaj, zwłaszcza te dotyczące zmian klimatycznych, otworzyły nowe możliwości w dziedzinie ochrony środowiska, gdzie dotychczas wykazywali się jedynie mężczyźni. Świadectwem potężnej mocy tych kobiet jest postęp, jaki dokonał się dzięki nim.

 

1. Dr Jane Goodall

Jane-Goodall-011-300x180Dr Goodall jest uważana za jedną z największych ekspertek od szympansów i ekologii – trudno przecenić jej osiągnięcia w dziedzinie prymatologii.

W trakcie swojej 55-letniej pracy badawczej sprzeciwiała się naukowym konwenansom poprzez nadawanie szympansom z Gombe imion zamiast numerów oraz obstawała przy istotności swoich obserwacji – że zwierzęta mają różne osobowości, umysły i emocje. Wykorzystywała moc kobiecości w każdym aspekcie swojej działalności – od badań naukowych do globalnej aktywności przy pomocy Instytutu Jane Goodal oraz projektu Roots & Shoots, którego celem jest zwiększenie świadomości i działania na rzecz zagrożonych gatunków i siedlisk.

Dr Goodal zmieniła epistemologiczną strukturę sposobu badania naczelnych i jest żywym przykładem niezmierzonej ekologicznej integralności. Na zawsze pozostanie wiodącym głosem ruchu ekologicznego na całym świecie.

 

2. Julia Butterfly Hill

jbh-300x200W 1997 roku Julia „Butterfly” Hill wtargnęła na scenę środowiska ekologicznego północnej Kalifornii wraz ze swoim odważnym protestem, jakim było mieszkanie na starej sekwoi o imieniu Luna przez 738 dni. Ten niesamowity akt obywatelskiego nieposłuszeństwa ocalił drzewo przed wycięciem przez Pacific Lumber Company, a także zwiększył świadomość na temat technik zrównoważonego zarządzania lasami oraz istotności ustanowienia zabezpieczeń w celu ochrony starych drzew.

Obecnie Hill kontynuuje swoją pracę jako aktywistka, mówczyni motywacyjna oraz założycielka fundacji Circle of Life, organizacji non-profit, która szkoli liderów społecznościowych do przeprowadzania zmian w sprawach socjalnych. Jej niezłomny umysł stanowi przykład ogromnej mocy, jaką posiadają kobiety, a podstawy jej spuścizny – miłość, odwaga i oddanie – mają olbrzymie znaczenie w ruchu ekologicznym, czyniąc go silniejszym.

 

3. Frances Beinecke

NRDC-FrancesBeinecke-by-Anders-Hansson-300x200Jako była prezydentka Rady Ochrony Zasobów Naturalnych Frances niestrudzenie pracowała w całym zakresie polityki, aby strategicznie opracować i wdrożyć program pracy dla organizacji, koncentrując się na ograniczeniu globalnego ocieplenia, ochronie oceanów i zagrożonych ekosystemów, rozpowszechnianiu korzystania z energii odnawialnej, zarządzaniu odpadami toksycznymi i ekologizacji globalnej gospodarki.

Beinecke okazała się pomocna w światowej dyskusji na temat zmian klimatu. W 2010 prezydent Obama powołał ją do Państwowej Komisji USA ds. Wycieku z Platformy BP Deepwater Horizon i Wierceń Podmorskich. Jest współautorką książki „The World We Create: A Message of Hope for a Planet in Peril”. Zdobyła nagrodę Audubon Society’s Rachel Carson, a jej ekologiczne zarządzanie zostało uhonorowane przez liczne środowiskowe podmioty. Jest nieprawdopodobną kobietą, z którą trzeba się liczyć.

4. Winona LaDuke

2012-08-14-winona_-300x212Winona LaDuke jest ekolożką, aktywistką socjalną, ekonomistką, mówczynią, profesorką i pisarką. Jest również Indianką z plemienia Odżibwejów. Swoją karierę w edukacji rozpoczęła w rezerwacie White Earth w północnej Minnesocie i wkrótce potem zdała sobie sprawę z niesprawiedliwości dotykających Amerykańskich Indian, a w szczególności kobiet, co zmotywowały ją do założenia Indigenous Women’s Network (Sieci Tubylczych Kobiet).

Jest także założycielką White Earth Land Recovery Project (Projekt Odzyskania Białej Ziemi), którego celem jest zwrócenie 837 tys. akrów ziemi amerykańskim Indianom jako prawowitym właścicielom. Jako pasjonatka tubylczej ekologii prowadzi Honor the Earth, fundację zwiększającą świadomość oraz finansującą zmagania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, odnawialnej energii i zrównoważonego rozwoju.

Winona LaDuke, odważna, bezczelna i zawzięcie oddana naszej planecie, jest ważnym głosem w kwestiach ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju dla amerykańskich Indian, ludności rdzennej i społeczności na całym świecie.

Jej niesamowite wystąpienie TED (https://www.youtube.com/watch?v=pHNlel72eQc)

 

5. Dr Sylvia Earle

sylviaearle-628x348-300x166Dr Sylvia Earle, członkini programu Explorer-in-Residence z ramienia National Geographic Society – nazwana „Her Deepness” przez czasopismo New Yorker, „Hero for the Planet” przez magazyn Time oraz „Environmental Badass” przez Emerging Women – jest oceanografką, badaczką, pisarką i wykładowczynią.  Ma szerokie doświadczenie jako badaczka w terenie, urzędniczka, dyrektorka firm i organizacji non-profit, a także była główna badaczka Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery.

W latach 60. walczyła o to, by dołączyć do ekspedycji składających się  z samych mężczyzn i od tamtej pory spędziła pod wodą 7000 godzin, bijąc rekordy głębokości. Oprócz doktoratu uzyskanego na Duke University może poszczycić się 22 tytułami doctor honoris causa, ponad 190 publikacjami oraz wypowiedziami w różnych zakątkach świata, zwracającymi uwagę na zachowanie oceanicznej różnorodności biologicznej w wyniku zmian klimatycznych.

Dzięki Dr Earle i jej nieustraszonej ciekawości wiemy dzisiaj o wiele więcej o naszych oceanach. Doświadczenia jej życia wzbogaciły nas o głębsze zrozumienie tego, jak w zrównoważony sposób żyć w symbiozie ze światem morskim, a nasze oceany mają się lepiej dzięki jej zaangażowaniu w ekologię.

6. Lois Gibbs

Lois-200x300-200x300Ekologia upomniała się o Lois Gibbs, zanim jeszcze ona sama się nią zainteresowała. W 1978 Gibbs odkryła, że szkoła podstawowa jej syna znajdująca się w Niagara Falls w stanie Nowy Jork została zbudowana na składowisku odpadów toksycznych. Dochodzenie wykazało, że cała dzielnica o nazwie Love Canal została wybudowana na zakażonym terenie. Lois zwróciła się do swoich sąsiadów i zorganizowała lokalny ruch, po czym wraz z nim walczyła przez lata z władzami stanowymi i rządem.

Skutkiem tej wieloletniej walki była ewakuacja prawie tysiąca rodzin i olbrzymie czyszczenie Love Canal. Starania Gibbs doprowadziły do powstania Comprehensive Environmental Response Compensation, and Liability Act (CERCLA), fundacji działającej z ramienia Agencji Ochrony Środowiska, której zadaniem jest oczyszczanie składowisk toksycznych odpadów w Ameryce.

Lois następnie utworzyła lokalne ekologiczne centrum kryzysowe, Center for Health, Environment and Justice (CHEJ), gdzie obecnie zajmuje stanowisko dyrektorki generalnej. Love Canal jest uważane za jedną z największych katastrof ekologicznych w Ameryce, a niezłomna wola Gibbs i jej kobiece przywództwo zmieniły sposób, w jaki USA radzi sobie ze składowiskami odpadów, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowiem i bezpieczeństwem.

 

 

7. Peggy Shepard

PeggyShepard-Glamours-JPG-200x300Peggy Shepard jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych orędowniczek ekologicznej sprawiedliwości wśród społeczności Ameryki. W 1988 roku założyła WE ACT for Environmental Justice, fundację wspomagającą walkę o zdrowie i poprawę jakości życia „kolorowych społeczności”(communities of color) w Nowym Jorku.

Shepard pracuje również jako śledczy Children’s Environmental Health Center Uniwersytetu Columbia, nawiązując współpracę między naukowcami, lekarzami i członkami lokalnych społeczności, aby poprawić edukację w kwestii zdrowia środowiskowego.

Shepard była pierwszą kobietą zasiadającą w National Environmental Justice Advisory Council, gdzie pracowała w latach 2001-2003. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Heinz Award w kategorii środowisko, Jane Jacobs Medal za życiowe osiągnięcia oraz Nagrodę Susan B. Anthony od Narodowej Organizacji Kobiet. Pozostaje aktywna w sprawach sprawiedliwości środowiskowej i często wygłasza wykłady w uniwersytetach na całym świecie.  Jest wierna swoim ekologicznym przekonaniom, co czyni z niej niesamowitą przywódczynię z zamiłowaniem do uczciwości i sprawiedliwości dla słabo reprezentowanych społeczności.

 

 

8. Laurie David

Laurie-David-300x200Laurie David wkroczyła na ekologiczną scenę w 2006 roku ze swoim nagrodzonym Oskarem filmem „Niewygodna prawda”. Film zdobył międzynarodowe uznanie i spowodował wzrost świadomości w kwestii zmian klimatycznych na całym świecie, a także ożywienie ruchu ekologicznego. Laurie David pracuje w Radzie Ochrony Zasobów Naturalnych,  jest założycielką Stop Global Warming Virtual March oraz twórczynią „Earth to America!”, komedii mającej na celu podniesienie świadomości ekologicznej.

David jest mocno zaangażowana kampanie rzecznicze i edukacyjne oraz stara się przekonać przemysł motoryzacyjny i Kongres do zwiększenia norm zużycia paliwa dla pojazdów, które stworzyła w ramach Detroit Project. Laurie David jest wiodącym głosem ruchu ekologicznego, która wykorzystuje swoją pozycję w branży rozrywkowej aby rozgłaszać problemy środowiskowe, a także aby popularyzować ruch na rzecz ochrony środowiska i zachęcać do przyłączania się do niego.

 

Źródło: www.emergingwomen.com/2015/04/8-badass-environmentalists-know/
Tłumaczenie i opracowanie: Joanna Czubaj

 

banernorweskie_batory

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

superfemka 1 procent

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to