TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

ADA COLAU: Porządek znaczy równość

 W wywiadzie dla dziennika El Diario pierwsza prezydentka, którą wybrała Barcelona we wyborach samorządowych w maju 2015 roku, przemawiała w imieniu ruchu Barcelona En Comú („Wspólna Barcelona”). Zapytana, czy reprezentuje porządek, czy raczej chaos, odpowiedziała, że prawdziwym chaosem jest pozór porządku – to znaczy rządy tak zwanej większości, w rzeczywistości oparte na wykluczeniu.

Ada Colau jest katalońską aktywistką społeczną, znaną przede wszystkim jako współzałożycielka i rzeczniczka prasowa ruchu PAH (Plataforma d’Afectats per la Hipoteca – „Platforma Poszkodowanych przez Hipotekę”), w którym działała przez pięć lat. Angażowała się przede wszystkim w działalność antyglobalizacyjną oraz w pozyskiwanie mieszkań dla osób bezdomnych; jej główne postulaty w ramach PAH związane były z ze sposobami opłacania długów hipotecznych oraz z nakazami eksmisji oraz z postulatem datio in solutum – żeby zajęcie i wystawienie na sprzedaż nieruchomości zwalniało od długu.

Jako twarz ruchu Barcelona En Comú  – Colau odmawia bowiem nazywanie siebie „liderką” – działaczka sprzeciwia się politycznemu dyskursowi siły. Mówi, że zdecydowała się pojawić na zdjęciach z uwagi na swoją wcześniejszą rozpoznawalność, jednak ani Barcelona En Comú nie jest partią, ani ona nie zamierza zagarniać całej władzy. Głównym założeniem organizacji jest demokracja bezpośrednia: zwiększanie partycypacji oraz mocy decyzyjnej wszystkich obywateli. Na swoim blogu pisze: „Wiosną 2014 roku zaangażowałam się w projekt, który dziś nazywa się Barcelona En Comú, ruch obywatelski, którego celem jest wygrać majowe wybory i zwrócić miasto mieszkańcom, tak, żeby Barcelona była miastem sprawiedliwym i demokratycznym, z którego znów poczujemy się dumni. To niewątpliwie najambitniejszy z planów i największe ryzyko, którego się dotychczas podjęłam. Sukces będzie sukcesem nas wszystkich, albo nie będzie go wcale”.

Zadania na pierwsze miesiące u władzy, które wyznaczyli sobie członkowie ruchu, obejmują przede wszystkim  przyjęcie „środków zdroworozsądkowych”, jak nazywa je Colau, to znaczy obniżenie diet do maksimum 2200 euro, zlikwidowanie samochodów służbowych oraz budżetów wyjazdowych dla radnych. Decyzje dotkną również turystów, opracowywany jest model odpowiedzialnej turystyki, mniej destrukcyjnej dla miasta. Colau opowiada się za referendum w sprawie przyłączenia się Barcelony do AMI (Associació de Municipis per la Independència) – organizacji zrzeszającej gminy, które wspierają katalońską niepodległość. We wszystkich ważnych sprawach, postuluje nowa prezydent, decydować powinni barcelończycy.

 Zdjęcie: Enric Català, el diario.es

Xavier Trias – jej poprzednik i kontrkandydat – krytykuje następczynię w Radiu Katalońskim jako zbyt emocjonalną, zarzucając jej, że próbuje „wszystkim dogodzić”. W paternalistycznym tonie nazywa ją „władczą babą” i radzi, żeby „spuściła z tonu”.

Colau nie ukrywa emocji ani promiennego uśmiechu. Lista Barcelona en Comú uzyskała najwięcej głosów – 25 % poparcia i 11 mandatów. „Chcę być przedstawicielką wszystkich mieszkańców i mieszkanek Barcelony, z wszystkich dzielnic, tych, którzy na nas głosowali i tych, którzy nie”, zapewnia Colau. „Będę rządziła z pokorą, ale i z dumą oraz zaangażowaniem”, podsumowuje.

 

 

Przygotowała: Ola Gocławska, wolontariuszka Feminoteki, tłumaczka i doktorantka Neofilologii UW

Źródła:

adacolau.cat

https://barcelonaencomu.cat/ca/node/1346

http://www.ccma.cat/324/trias-demana-a-colau-que-suavitzi-el-discurs-i-la-titlla-de-manaire/noticia/2667334/

http://www.ccma.cat/324/ada-colau-amb-humilitat-pero-amb-orgull-i-determinacio-vull-ser-lalcaldessa-de-barcelona/noticia/2667191/

http://www.eldiario.es/catalunya/barcelona-colau-gana_0_391261460.html

http://www.elperiodico.com/es/noticias/politica/ada-colau-primera-alcaldesa-barcelona-4215223

logo batory

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG. 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to