TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

24.11 Akademia Feministyczna: Kobiety i religie świata

Na naszych oczach zachodzą ogromne zmiany. Największe religie świata otwierają swoje patriarchalne struktury na kobiety. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się miejscu kobiety w buddyzmie, hinduizmie oraz chrześcijaństwie.

„Postanowiłam wyruszyć w podróż i dokumentować kobiecą duchowość coraz wyraźniej zaznaczającą swoją obecność na świecie. Owocem tych poszukiwań są dwa krótkie filmy dokumentalne” – mówi Małgorzata Dobrowolska

„Pęknięcie na ścianie. Buddyjski klasztor kobiecy w Tajlandii oczami Europejki” Reż. Małgorzata Dobrowolska, 2015, 10 minut
Klasztor Songdhammakalyani jest pierwszym współczesnym kobiecym klasztorem w Tajlandii. Mieszka w nim kilkanaście wyjątkowych kobiet, które mimo tego, że oficjalna Saṅgha Tajska nie uznaje ordynacji kobiet, przyjęły święcenia. Opatka klasztoru – Dhammananda Bhikkhunī, jest pierwszą współczesną Tajką, która w 2003 roku otrzymała pełne święcenia na mniszkę buddyjską w tradycji Therawady.
Ten krótki wideo-esej jest próbą oddania atmosfery klasztoru oraz zwyczajów jakie w nim panują.

„Moje miejsce. Film o kobiecie pastorce w Norwegii. Reż. Małgorzata Dobrowolska, 2015, 15 minut
Główną bohaterką filmu jest pastorka pracująca w jednym z kościołów na obrzeżach Oslo. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie o miejsce kobiety w kościele. Protestancka interpretacja Biblii zostaje zderzona z zupełnie odmiennym katolickim podejściem.

„Pytanie „Co jest męskie, a co kobiece?” postawić można nie tylko w kontekście kultury Zachodu. Przewaga przywództwa mężczyzn jest obecna także we wschodnich religiach. Politeizm hinduski znalazł miejsce dla wielu bogiń, jednak głównie u boku dominujących bogów. Tymczasem niektórym kobietom udało się, zupełnie niezależnie, założyć swoje aśramy. Czym rożni się aśram założony przez mężczyznę od tego założonego przez kobietę?” – Katarzyna Karczewska.

Zapraszamy na spotkanie w ramach Akademii Feministycznej w Feminotece 24.11.15 o godz. 18.00, ul. Mokotowska 29a – wejście od ul. Marszałkowskiej 34/50 do samego końca w podwórzu, zob. http://feminoteka.pl/kontakt/), wstęp wolny.

Małgorzata Dobrowolska – Absolwentka psychologii oraz technik multimedialnych. Zawodowo zajmuje się grafiką, jednak to film jest dla niej najbardziej pełną wypowiedzią.
Ma na swoim koncie kilka etiud filmowych oraz videoartów.
Katarzyna Karczewska – joginka, pasjonatka medytacji i psychologii, która w swoich podróżach po Indiach zawitała do kilku z indyjskich pustelni, podzieli się swoimi refleksjami nt. miejsca kobiety w mistycyzmie.
Magdalena Juszczyk -Absolwentka prawa oraz studium fotografii. Studiowała także dziennikarstwo w Laboratorium Reportażu UW. Z zawodu jest prawniczką, z pasji podróżniczką, fotografką oraz operatorką filmową.

Obecnie trwa zbiórka funduszy na realizację kolejnego filmu z cyklu „Kobiety i religie świata”. Możesz wesprzeć jego produkcję:www.polakpotrafi.pl/projekt/mistrzynie-zycia-duchowego

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to