TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

Akademia Feministyczna: Kobiety jako dobro wspólne kapitalizmu. Wokół książki „Kaliban i czarownica” Silvii Federici

Fundacja Feminoteka serdecznie zaprasza na spotkanie w ramach Akademii Feministycznej „Kobiety jako dobro wspólne kapitalizmu. Wokół książki Kaliban i czarownica Silvii Federici

11.03.2015, godz. 18.00, fundacja Feminoteka, ul. Mokotowska 29a, Warszawa

Silvia Federici jest włoską feministką-autonomistką, współzałożycielką kolektywu Wages for Housework (Płaca za pracę domową). W słynnej książce „Caliban and the Wtich: Woman, the Body and the Primitive Accumulation” Federici opowiada historię początków nowożytnej Europy i narodzin kapitalizmu zupełnie inną od tej, której uczy się w szkołach. I inną od tej, którą proponuje Karol Marks, najważniejszy z autorów, z którymi Federici polemizuje. Jest to historia o tym, jak ciała kobiet i pracę kobiet uczyniono „dobrem wspólnym” i w jaki sposób zepchnięcie pracy kobiet do sfery „niewidzialności” umożliwiło narodziny kapitalizmu. Federici wskazuje moment, w którym, jej zdaniem, nic z tego, co stało się w epoce nowożytnej nie było jeszcze przesądzone i szkicuje obraz świata, który utraciliśmy, a w którym relacje między płciami układały się zupełnie inaczej, niż wcześniej i niż później. Szekspirowski Kaliban i czarownica, którzy pojawiają się w tytule, symbolizują dwie grupy, na ciałach których, jak twierdzi Federici, zbudowana została potęga nowożytnej Europy: kolonialnych Podporządkowanych Innych i kobiety.

Czytana dzisiaj, książka Federici przestaje być tylko książką historyczną. Opowiada o nas: o polskiej transformacji i o tym, co transformacja zrobiła kobietom. Profesor Ewa Łętowska powiedziała Gazecie Wyborczej: „Jesteśmy świadkami opisanego w podręcznikach ekonomii historycznego procesu niejako potransformacyjnie pierwotnej akumulacji kapitału”. Co to znaczy? Odpowiedź znajduje się w „Kalibanie i czarownicy”.

Na spotkanie, poświęcone książce Federici, zapraszają: Sławek Królak, Anna Dzierzgowska i Maja Szmidt.

Sławek Królak: historyk filozofii, amator Bliskiego Wschodu oraz muzyki dawnej i nowej. Pracuje jako tłumacz, a także jako nauczyciel w WLH w Warszawie. Gej, feminista i komunista.

Maja Szmidt: nieobroniona romanistka (UW), absolwentka Academie Charpentier, wydział komunikacji wizualnej (Paryż), projektantka graficzna, feministka.

Anna Dzierzgowska: nauczycielka historii w WLH im. Jacka Kuronia, feministka.

Udostępnij

Ostatnie wpisy