Raport:
- formułuje ogólne zasady postępowania z osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej (podstawowe wsparcie),
- określa obowiązki podmiotu wykonującego działalność leczniczą w zakresie opieki nad osobą pokrzywdzoną przemocą seksualną,
- opisuje rolę personelu medycznego i przeprowadzanie badań – w taki sposób, aby uniknąć wtórnej wiktymizacji w kontakcie z osobą, która doświadczyła przemocy,
- zaleca sposób postępowania z zabezpieczonymi śladami kryminalistycznymi,
- wyjaśnia, kiedy personel medyczny ma obowiązek zawiadomić organy ścigania o przestępstwie, a kiedy nie.
Zespół zarekomendował też pewne zmiany legislacyjne, nad którymi pracuje resort.
Głównym celem wytycznych jest doprowadzenie do sytuacji, w której osoby po doświadczeniu przemocy seksualnej nie będą bały się korzystać z opieki medycznej, będą się na to decydowały częściej, a w ochronie zdrowia będzie panował standard świadczonych usług i sposobu ich świadczenia.
Wytyczne i planowane zmiany legislacyjne mają także dookreślić i wyjaśnić kwestię zgłaszania przestępstw seksualnych przez personel. Ma ono pozostać obowiązkowe, gdy doszło do przestępstwa typu kwalifikowanego. Z kolei w przypadku typu podstawowego decydująca będzie wola osoby pokrzywdzonej.