TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Angelina Jolie: bojownicy Islamskiego Państwa wykorzystują gwałt jako „broń polityczną”

_85436324_6d115762-bcb7-43d9-8c0c-aab04a9cdb46Bojownicy Islamskiego Państwa wykorzystują gwałt jako broń do terroryzowania i niszczenia społeczności, ostrzegała Angelina Jolie.

„Oni narzucają go jako kwestię polityczną… ponadto , co widzieliśmy wcześniej,” mówiła specjalna wysłanniczka ONZ w komisji Izby Lordów na temat przemocy seksualnej na wojnie.

Były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział komisji, że stosowanie gwałtu na wojnie powinno być „wstydem dla wszystkich mężczyzn”, ale mówił też, że możliwe jest walczenie z tym problem.

Ta para prowadzi kampanię, aby zakończyć stosowanie gwałtu w strefach wojny.

„Sprzedana za 40 $”

W ubiegłym roku odbył się w Londynie globalny szczyt z udziałem przedstawicieli z ponad 100 krajów, mający na celu podniesienie świadomości i znalezienie rozwiązania problemu. Pani Jolie, która jest również aktorką, pojawiła się przed nowo utworzoną komisją do spraw przemocy seksualnej w konfliktach podczas jej pierwszej sesji. Podzieliła się wstrząsającymi historiami dziewcząt, które poznała w strefach wojennych, które opowiadały o tym, że ​​były wielokrotnie gwałcone i sprzedawane za jedyne $ 40 (£ 26). Nie często zdarza się, że gwiazda filmowa Hollywood zdobi swą osobą zakurzone stare pokoje w Izbie Lordów, instytucji, w której przeciętny wiek członka to 70 lat. Zatem dla nikogo nie były zaskoczeniem kolejki i tłum mediów zabunkrowany w korytarzu na zewnątrz pomieszczenia, w którym Angelina Jolie się stawiła.

Jolie dała przekonujący, wymowny i poruszający wkład podczas sesji, która trwała ponad godzinę. Uznała, że może używać swojej globalnej rozpoznawalności do podniesienia świadomości w tej kwestii. Sztuka i sława mają swoje granice, powiedziała uczestnikom i dziennikarzom, „polityka musi się zmienić”.

Zapytana, co jest przyczyną problemu, Jolie odpowiedziała: „Myślę, że najważniejsze to zrozumieć co nią nie jest. To nie jest seksualne, to pełne przemocy, brutalne terroryzowanie bronią.”

_75424768_017609852-2

Niestety to jest wszędzie, w i poza konfliktem, w każdym kraju, w zasadzie. Nie mogę wymienić żadnego, gdzie nie ma tego problemu.” Powiedziała, że ​​tak zwane Państwo Islamskie, wyraźnie mówi do swoich wojowników: „Chcemy żebyś gwałcił.” Oni mówią: „Powinieneś to robić, to jest droga do budowania społeczeństwa .”

Aktorka powiedziała, że ta grupa wie, jak bardzo jest to skuteczna broń i że są one (gwałty) używane jako główny środek ich terroru. Sposób niszczenia społeczności i rodzin. Jolie pochwaliła pracę ludzi w terenie, opisując ich jako swoich „bohaterów” i dodała: „Przepisy prawne trzeba zmienić, trzeba zmienić politykę, rządy i przywódcy muszą podejść do tego problemu razem. Wtedy możliwa jest realna zmiana”

Pan Hague, który stał się MP w tym roku, że przestępstwa seksualne, które zostały popełnione podczas konfliktów, czynią pokój i pojednanie trudniejsze do osiągnięcia i tworzą większe strumienie uchodźców z obszarów konfliktowych. Dlatego zwalczanie tego problemu musi stanowić kluczowy element każdej skutecznej polityki zagranicznej, a nie być po prostu „dodane” jako składnik pomniejszej wagi, przekonywał.

„Pytania zapierające dech w piersiach”

Dodał: „Często byłem pytany, dlaczego to mężczyzna prowadzi dyskusje na ten temat. Dostaniecie odpowiedź: Te zbrodnie są popełniane prawie wyłącznie przez mężczyzn – i to się działo i dzieje przez wiele lat, i jest to niekwestionowana hańba dla wszystkich mężczyzn”. „Przywódcy światowi mają do odegrania kluczową rolę w rozwiązywaniu tego problemu.”

 

 

Źródło: BBC.com
Tłumaczenie: Izabela Pazoła, wolontariuszka Feminoteki

 

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to