Badania archeologiczne udowodniły: wśród wikingów znajdowały się kobiety

Kobiety – wojowniczki nie są mitem! Niedawne odkrycia archeologiczne rozbiły stereotyp wyłącznie męskich wojowników wikingów wypływających na wojnę, podczas gdy ich żony cierpliwie czekały w domu z dziećmi.  Ponadto inne ustalenia potwierdzają, że brały również udział w “gwałtach i grabieżach”.

33168viking_woman_large-600x338

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii postanowili zmienić swój sposób studiów nad wikingami. Wcześniej naukowcy błędnie ocenili szkielety jako męskie tylko dlatego, że osobnicy zostali pochowani z mieczami i tarczami – kobiece szczątki zidentyfikowano natomiast na podstawie owalnych broszek.

Badając osteologiczne oznaki płci w samych kościach, naukowcy odkryli, że około połowa szczątków należała do kobiet-wojowniczek. Każe to również zastanowić się, w jakim stopniu prawdziwe są doniesienia o wyprawach wikingów jako cyklu gwałtów i grabieży. Istnienie kobiet wojowników pozwala teraz naukowcom zastanawiać się, w jakim stopniu doniesienia o gwałtach i grabieżach oddają rzeczywistość. Niewykluczone, że obecność kobiet wśród wikingów najeżdżających Anglię była powszechna. Nie wszystkie wyprawy musiały mieć charakter grabieżczy – kobiety mogły przybywać z mężczyznami w celu znalezienia nowego miejsca do życia.

***

tłum. i opr. – Izabela Pazoła

oryg. i źródło ilustracji – https://www.thevintagenews.com/2015/10/03/better-identification-of-viking-corpses-reveals-half-of-the-warriors-were-female/

 

 


2 komentarze

  1. To niczego nie dowodzi. To, że kobieta była chowana z bronią nie oznacza, że musiała jej używać. Być może była traktowana jako matka wojowników, a broń należała do jej synów, którzy polegli na wojnie? Tego nie wiadomo. Na pewno kobiety Wikingów nie były ubezwłasnowolnione i nie były własnością swoich ojców jak Rzymianki. Ale poza tym nadal bardzo mało wiadomo na ten temat. Czy tajemnicze miasto kobiet odgrzebane w rejonie Mińska Mazowieckiego – to było miasto Amazonek, czy przejściowy obóz wdów po wojownikach z północy? Kto to wie? Za mało źródeł, a opieranie domysłów tylko na wykopkach, to niestety nadal dyscyplina pod nazwą “spekulacje”.

    1. Skoro w grobach owych kobiet znajduje się miecze z rękojeścią zmniejszoną do dłoni kobiecej. Bronią używaną, a nie rytualną, a na kościach połamane żebra, roztrzaskane czaszki, rany po walce. Do tego ciała wytatuowane symbolami wojowników. To nie trzeba już więcej dowodów. Podobnie było w odkryciu kobiet wojowniczek ludów Scytyjskich na terenie Kazachstanu nad Morzem Czarnym. Zachęcam do lektury.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *