TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Badania dotyczące przemocy wobec uchodźczyń

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej przeprowadziło badania dotyczące przemocy wobec uchodźczyń, z których wynika, że jest to zjawisko niewidoczne dla decydentów. Po pierwsze, przypadki przemocy zgłaszane są zupełnie marginalnie. Po drugie, polski system pomocy ofiarom przemocy nie wypracował jak dotąd żadnych wrażliwych kulturowo instrumentów, by skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku i chronić ofiary.

Do pobrania skrót wyników badań autorstwa Witolda Klausa w wersji polskiej MIGRANTKI PRZYMUSOWE JAKO OFIARY PRZEMOCY W POLSCE
i angielskiej

FORCED FEMALE MIGRANTS AS VICTIMS OF VIOLENCE IN POLAND.

Problem nie jest marginalny. „W Polsce co trzecia ankietowana kobieta w ciągu swojego życia doświadczyła różnych form przemocy. Brak jest niestety takich danych dotyczących migrantek, ale pamiętać trzeba, że generalnie imigranci są grupą bardziej zagrożoną staniem się ofiarą przestępstwa” – czytamy w raporcie. „Niemieckie badania pokazują, że migranci są od dwóch do pięciu razy bardziej narażeni na wiktymizację przestępstwem z użyciem przemocy niż Niemcy – a z danych policyjnych wynika, że aż co trzecia ofiara zgwałcenia była migrantką. (…) W badaniach mieszkańców UE15 okazało się, że 10 proc. ankietowanych, którzy mieli korzenie imigracyjne, było ofiarami przestępstw na tle uprzedzeń – w porównaniu do 2 proc. nieimigrantów”

Publikacja podsumowująca wspólny z Instytutem Spraw Publicznych projekt „Badania zagrożeń w integracji migrantów przymusowych w Polsce” zawierająca raporty z wynikami badań przemocy wobec uchodźczyń i zagrożenia bezdomnością wśród uchodźców ukaże się już wkrótce.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to