TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

BĄDŹ BEZPIECZNA W SIECI

W świecie nowych technologii przemoc wkracza do internetu, a  jej ofiarami najczęściej  padają kobiety i dziewczynki.

Fundacja Feminoteka od 2013 roku realizuje projekt „Staying Safe Online: Gender and Safety on the Internet” (Bądź bezpieczna w sieci) współfinansowany ze środków Daphne III Programme of the European Union w partnerstwie z dwoma innymi organizacjami kobiecymi: Mediterranean Institute of Gender Studies z Cypru i z Gender Studies z Czech.

W ramach projektu prowadzone byłynastępujące działania

1. Badania – ankiety i wywiady

2. Telefon interwencyjny

3. Poradnik dla osób prowadzacych zajęcia z młodzieżą

4. Kampania medialna

5. Warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli

6. Konferencja

Badania

Z przeprowadzonego w 2014 roku przez Feminotekę badania ankietowego wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej (udział wzięło 321 osób;  53,9% ankietowanych stanowiły dziewczęta) wynika, że ofiarami różnych form cyberprzemocy wśród uczniów i uczennic w szkole zdecydowanie częściej padają dziewczęta niż chłopcy. Cyberprzemocy doznało bowiem 37% dziewcząt i 25% chłopców. Oznacza to, że cyberprzemocy  doznała 1/4 uczniów i ponad 1/3 uczennic.

Oprócz ankiet przeprowadziłyśmy badania fokusowe wśród uczennic gimnazjum i liceum i analizę profili młodzieży na Facebooku z pozycji obcej osoby.

Szczegółowe wyniki badan przedstawiamy w prezentacji:  Bezpieczna w sieci – wyniki badań

Telefon interwencyjny

W ramach projektu „Staying Safe Online: Gender and Safety on the Internet” oferujemy kobietom doświadczającym cyberprzemocy telefon interwencyjny fundacji Feminoteka.

Jest on dostępny we wtorki, środy i czwartki w godzinach 13:00-19:00. Pod numerem telefonu 731 731 551. Można umówić się na bezpłatne porady prawne i psychologiczne.

Jeżeli przypuszczasz, że możesz doznawać cyberprzemocy, ale nie jesteś pewna, to wejdź odpowiedz na pytania, które znajdziesz tu

Poradnik

W ramach naszego projektu powstał poradnik dla nauczycielek i nauczycieli. Poradnik zawiera praktyczne informacje, scenariusze zajęć, porady prawne, które pozwolą lepiej rozumieć zjawisko przemocy i cyberprzemocy ze względu na płeć i jak lepiej sobie z nim radzić.

Poradnik jest dostępny w wersji drukowanej i elektronicznej, w języku polskim i angielskim. Kliknij nazwę, by pobrać plik PDF:

Kampania medialna

Obejrzyj spot Feminoteki na temat cyberprzemocy. Powstał także poradnik dla nauczycielek i nauczycieli i przeprowadzone zostaną szkolenia osób pracujących w szkołach, jest uwrażliwienie społeczeństwa na kwestię cyberprzemocy w sieci ze względu na płeć (gender). Feminoteka chce zachęcić młodzież do aktywnego przeciwstawienia się cyberprzemocy, a także do zwrócenia się o pomoc, gdy doświadczają cybernękania.

Pisze o nas Wyborcza.pl (23.10.2014).

Warsztaty

Na przełomie września i października odbyły się dwa warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli nt. cyberprzemocy.

Konferencja

Pod koniec października odbędzie się na Cyprze międzynarodowa konferencja o cyberprzemocy, która będzie uwieńczeniem projektu. Na konferencji organizacje partnerskie z Czech, Cypru i Polski będą prezentować swoje wyniki.

logo

Zapraszamy do śledzenia naszej strony, aby dowiedzieć się więcej o cyberprzemocy i działaniach projektowych. W razie pytań prosimy o kontakt z Aleksandrą Magrytą, koordynatorką projektu  „Staying Safe Online: Gender and Safety on the Internet” [email protected]

___________________________________________________________________________________________________

CYBERPRZEMOC

Co?

Cyberprzemoc, czyli przemoc dokonywana z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych (internet, telefony komórkowe…)

Kto?

Wśród sprawców dominuje młodzież i młodzi dorośli. Wśród ofiar dziewczynki i młode kobiety.

Gdzie?

Wszędzie. Na fejsie, asku i w innych mediach społecznościowych. Na forach i czatach. W sms-ach i mejlach.

Jak?

Nękanie nieustannymi wiadomościami. Przesyłanie niechcianych treści o charakterze seksualnym. Wyśmiewanie. Poniżanie. Rozpowszechnianie kompromitujących zdjęć.

Dlaczego?

Bo tak łatwiej zająć wyższą pozycję w grupie rówieśników. Bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że lajkując, udostępniając i komentując wrogie treści stosuje przemoc. Bo od cyberprzemocy dzieli tylko jeden klik.

___________________________________________________________________________________________________

Bądź bezpieczna w sieci – 6 prostych zasad:

1. Postaw na prywatność. Niech Twoje konto na fejsie i w innych mediach społecznościowych będzie dostępne tylko dla tych osób, które znasz i którym ufasz. Tylko te osoby powinny mieć dostęp do Twoich wpisów i wiedzieć, w jakim jesteś nastroju, do jakiej szkoły chodzisz, co robisz i gdzie właśnie jesteś.

2. Chroń swoje dane w sieci. Twój adres, wiek, szkoła, numer konta bankowego to dane wrażliwe. Ktoś może wykorzystać je przeciwko Tobie.

3. Zastanów się, zanim puścisz w obieg zdjęcie. Nie ma nic łatwiejszego nic zrobić fotkę, ale gdy już ją udostępnisz, to tracisz nad nią kontrolę. Dotyczy to zwłaszcza tzw. kompromitujących zdjęć (nagich, imprezowych itp). Pamiętaj, w internecie nic nie ginie.

4. Wyłącz opcję oznaczania Cię na zdjęciach. Dostosuj ustawienia prywatności tak, byś tylko Ty mogła decydować o tym, czy chcesz być podpisana pod fotką, którą wrzuci ktoś inny. Nie wszyscy myślą o konsekwencjach wrzucania i tagowania “zabawnych” zdjęć.

5. Zgłoś i zablokuj osobę, która Cię nęka w sieci. Zrywając kontakt, odbierasz sprawcy sporą część motywacji do nękania.

6. Powiedz komuś o cyberprzemocy, której doświadczasz. Jeśli jesteś nękana w sieci, powiedz o tym osobie, której ufasz: rodzicom, opiekunom, nauczycielce/nauczycielowi, pedagogowi/pedagożce. Możesz też zadzwonić do Feminoteki na numer 731 731 551, pod którym udzielimy Ci bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej (telefon czynny we wtorki, środy i czwartki od 13:00 do 19:00). Nie trzymaj tego w sobie. Cyberprzemoc wyrządza realną krzywdę. To nie Twoja wina.

___________________________________________________________________________________________________

Bądź FAIR w sieci. Komunikuj się bez cyberprzemocy

1. Dokuczanie przez internet czy telefon jest tak samo prawdziwe jak dokuczanie twarzą w twarz. Skutkiem cyberprzemocy jest realna krzywda. Złośliwe wiadomości i komentarze to agresja, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić ofiarę do samobójstwa. Bądź w porządku, nie dokuczaj.

2. Ukryte nagrywanie czy fotografowanie jest nie tylko nieetyczne, ale i niezgodne z prawem. Szanuj cudzą prywatność. Zapytaj o zgodę na rejestrowanie dźwięku i obrazu, a potem na wrzucenie materiału do sieci. Postaw na uczciwość.

3. Myśl. Wrzucając do sieci czyjeś kompromitujące zdjęcie (np. nagie, imprezowe) albo informacje, nie robisz sobie żartów, lecz robisz tej osobie krzywdę. Nawet jeśli teraz wydaje Ci się to zabawne, to za kilkanaście lat możesz komuś narobić problemów, np. utrudnić znalezienie pracy. Pamiętaj, z internetu nic nie ginie. Dobre wyjście? Nie udostępniać kompromitujących zdjęć i informacji. Jeszcze lepsze? Nie robić takich fotek.

4. Nie bierz udziału w internetowych nagonkach na koleżanki lub kolegów. Nie lajkuj, nie udostępniaj kompromitujących materiałów. Zachowaj przyzwoitość.

5. Bądź w porządku. Gdy widzisz nagonkę, stań po stronie ofiary, powiedz sprawcom by przestali. Tak, to jest trudne i wymaga odwagi. Ale zdobędziesz szacunek otoczenia i samego siebie.

6. Nie rób drugiej osobie tego, co Tobie niemiłe. Ta uniwersalna zasada dotyczy także internetu. Nie możemy napisać Ci jak się zachować w każdej sytuacji, bo to niemożliwe. Kieruj się uczciwością, dobrą wolą i myśl o konsekwencjach swoich działań.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to