TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Barack Obama w jednym filmie z Jamesem Bondem. Mówią zgodnie: „Mamy problem z przemocą wobec kobiet”

Jeśli ona się nie zgadza, to jest to gwałt – przypominają aktorzy i politycy. W krótkim filmie przygotowanym przez Biały Dom m.in. prezydent Barack Obama i odtwórca roli Jamesa Bonda Daniel Craig mówią: – Stop przemocy wobec kobiet.

– Mamy duży problem i potrzebujemy waszej pomocy – tymi słowami zaczyna się spot opublikowany przez Biały Dom. Trwający minutę film obejrzało już ponad milion osób

Obok prezydenta Baracka Obamy i wiceprezydenta Josepha Bidena możemy w nim zobaczyć aktorów m.in. Daniela Craiga i Benicio Del Toro. Wszyscy mężczyźni opowiadają w nim o przemocy seksualnej wobec kobiet, która dotyka ich sióstr, córek, dziewczyn, żon, przyjaciółek. I występuje wszędzie „na uniwersyteckich kampusach, w barach, na przyjęciach, nawet w liceach”.

Chcą to powstrzymać, bo – jak głosi hasło tej kampanii: „jedna to za wiele” („1 is 2 many”). Tym samym prezydent i artyści namawiają do zgłaszania wszystkich przypadków, gdy kobietom dzieje się krzywda, odpowiednim służbom i do stawania w ich obronie.

Nie ma wyjątków, nie ma wymówek

Ze statystyk opublikowanych przez Biały Dom wynika, że ofiarą napaści na tle seksualnym pada aż co piąta młoda kobieta w czasie nauki w college’u. Do uprawiania seksu jest zmuszana jedna na dziewięć nastolatek. Co dziesiąta jest krzywdzona przez kogoś, z kim się spotyka.

Benicio Del Toro: – Ta kampania powstała po do, by dotrzeć do ludzi i uświadomić im, że mamy do czynienia z epidemią przemocy seksualnej. Każdy, kto jest jej sprawcą, będzie potępiony, bez względu na to, kim jest. Zachęcamy każdego, kto jest świadkiem przemocy, do mówienia o tym głośno. Do zrobienia z tym właściwej rzeczy, do bycia bohaterem. W końcu chodzi o ochronę tych, które kochamy. Naszych matek, sióstr, córek, żon i dziewczyn – podkreśla aktor.

A Daniel Craig dodaje: – To zaszczyt być częścią tego ważnego, kluczowego projektu. Jego przesłanie jest proste – na nas wszystkich ciąży odpowiedzialność. Nie ma wyjątków, nie ma żadnych wymówek.

W Polsce też mamy ten problem

Nie tylko Amerykanie mają problem z przemocą wobec kobiet. Jak wynika z danych policyjnych tylko w 2012 r. w Polsce aż 76,9 tys. osób padło ofiarą przemocy – ponad 50 tys. to kobiety, a blisko 20 tys. to dzieci. 31 tys. sprawców było pod wpływem alkoholu.

29 kwietnia Rada Ministrów zgodziła się na ratyfikację Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Teraz wniosek ratyfikacyjny będzie musiał zatwierdzić Sejm. To nie będzie jednak łatwa droga, bo konserwatyści uważają, że to „atak na rodzinę”.

– To jest ważny moment. Dla nas postęp w tych kwestiach, ochrona kobiety – każdego członka rodziny, ale wiadomo, że ciągle kobieta jest ofiarą przemocy w przygniatającej liczbie przypadków – jest bardzo ważny – powiedział we wtorek Donal Tusk po posiedzeniu rządu.

O ratyfikowanie konwencji od dawna apelowały organizacje kobiece broniące praw człowieka oraz pomagające ofiarom przemocy. Konwencję krytykowało natomiast m.in. prezydium Episkopatu Polski. Według biskupów dokument w definicji płci pomija naturalne różnice biologiczne pomiędzy kobietą i mężczyzną, niepokój hierarchów wzbudził też – jak ocenili – „obowiązek edukacji i promowania m.in. niestereotypowych ról płci, a więc homoseksualizmu i transseksualizmu”.

Cały tekst: Gazeta Wyborcza

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to