TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Barbara Labuda: Osoby starsze nie muszą być na marginesie

akademiafeministyczna1Wykład Barbary Labudy o kobietach, wieku i demokracji zainaugurował Akademię Feministyczną (24.04.2013). Pierwsze z serii spotkań poświęconych kobietom, kulturze i sytuacji społeczno-politycznej przyciągnęło dużą publiczność w różnym wieku i wywołało dyskusję wśród zgromadzonych.

RELACJA KAMILA WĘGRZYNOWICZA

Barbara Labuda rozpoczęła swój wykład mówiąc o męskiej, „koguciej” strukturze władzy opartej na hierarchii i dominacji, w której brakuje empatii i szacunku. Struktura taka, pozbawiona kobiet, nasila negatywne męskie zachowania. Labuda opowiedziała o swoich doświadczeniach z kobiecymi formami organizacji władzy często skupionymi na współpracy i rozwiązywaniu problemów. Zdaniem Labudy powoduje to, że kobietom trudniej się wybić w męskim świecie bez przyjęcia męskich wzorców zachowań.

Męski wzorzec władzy może uniemożliwia systemowe podejście do problemu traktowania osób starszych w społeczeństwie. Dodatkowo kult młodości i odsunięcie osób starszych na dalszy plan powoduje, że większość z nich nie daje sobie rady ze swoją sytuacją, popadając w niedołężność i choroby. Tylko niewielka część wciąż pracuje zawodowo i stara się odnaleźć inne sposoby na życie. Wśród tej grupy dominują kobiety jako osoby aktywne i lepiej radzące sobie ze starością. To właśnie kobiety też, według Barbary Labudy, znajdą rozwiązanie na problem braku dialogu między pokoleniami i wykluczenia.

Teza o męskiej i kobiecej strukturze władzy wywołała dyskusję o zróżnicowaniu płci i sytuacji kobiet, co dało podstawę do dalszej aktywnej rozmowy o podejściu do starzenia się kobiet. Poruszone zostały tematy wymuszania operacji plastycznych, zwolnienia z powodu wieku i łamanie prawa pracy, a także niechęć do zatrudniania kobiet po czterdziestce pomimo wysokich kwalifikacji i doświadczenia. Społeczne skupienie się na wieku i wyglądzie jako podstawowych cechach, według których oceniane są kobiety, pozbawia je szans na rozwój.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to