TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

Bez cenzury? – irańska i polska sztuka współczesna

Zachęta i Planete + Doc zapraszają na debatę „Bez cenzury? – irańska i polska sztuka współczesna” – debata z udziałem polskich artystek będzie poprzedzona prezentacją Alice Bombardier – ekspertki w dziedzinie współczesnej sztuki perskiej.

 • 17.00 Planete+doc prezentuje: pokaz filmu „Schody do spełnienia.”
 • 18.00 Prezentacja „O sztuce współczesnej z Iranu.”
 • 19.00 Debata „Bez cenzury? – irańska i polska sztuka współczesna.”

  W debacie udział wezmą:

 • Fery Malek – Madani – kuratorka wystawy „Unexposed”, założycielka Stowarzyszenia Art Cantara.
 • Alice Bombardier – ekspertka w dziedzinie współczesnej sztuki perskiej.
 • Patrycja Dołowy – autorka cykli fotograficznych i projektów multimedialnych, działaczka społeczna, koordynatorka projektu artystycznego „Sztuka Matek”.

  15.05.2013, Zachęta, Plac Stanisława Małachowskiego 3,Warszawa 

  Opis wydarzenia:
  Prezentowana w Muzeum Etnograficznym wystawa „Unexposed” to wyjątkowa szansa, aby zapoznać się z twórczością młodych irańskich artystek. Prace te z różnych względów nie mogły zostać pokazane w ich kraju. Debata „Bez cenzury? – irańska i polska sztuka współczesna” ma na celu przedstawienie sytuacji twórczyń młodego pokolenia w Iranie i wpływu ograniczenia wolności wyrazu na ich dzieła. To jednocześnie okazja by zastanowić się nad polską sztuką współczesną, zwłaszcza tą tworzoną przez kobiety. Czy sposoby postrzegania relacji władzy utrwalone w dziełach artystek z dwóch odmiennych kultur są podobne, czy jendak się różnią? W jakim stopniu tradycja, religia i normy społeczne oddziałują na sztukę tworzoną przez młode Iranki i Polki.

  Debata z udziałem polskich artystek będzie poprzedzona prezentacją Alice Bombardier – ekspertki w dziedzinie współczesnej sztuki perskiej. Zaprezentowany zostanie bogaty zbiór slajdów dzieł twórców i twórczyń młodego pokolenia z Iranu. Przed prezentacją i debatą zapraszamy na film.

  Planete + Doc prezentuje:
  „Schody do spełnienia” (Iran, 2011, 51 min) reż.Rokhsareh Ghaem Maghami
  W wieku 9 lat Akram wyszła za mąż za Heydara, aby większość życia spędzić – zgodnie z ortodoksyjną tradycją szyicką – w nieomal kompletnej izolacji, we wspólnym domu, bez podstawowego wykształcenia, w całkowitym uzależnieniu od charyzmatycznego męża. Po kilku latach małżeństwa posłała własne dzieci do szkół. Gdy pomagała im w pracach plastycznych odkryła w sobie irracjonalną potrzebę malowania. Zaczęła przenosić na płótno senne wizje, alegoryczne obrazy, przedstawiające jej rodzinę, a także artykułować własne codzienne emocje w prymitywnej artystycznie formie. Mąż Heydar nigdy nie był zadowolony z wieloletniej pracy żony nad płótnami, ale prawdziwy problem pojawił się dopiero wówczas, gdy nieoczekiwanie Akram – dziś już staruszkę – zaproszono na wystawę jej prac w znanej galerii w Paryżu.

  W oczekiwaniu na ostateczną decyzję Heydara, od której uzależniony jest upragniony przez kobietę wyjazd, życie Akram biegnie stałym torem. Bezustannie gotując dla męża i sprzątając mieszkanie, kobieta wspomina losy swojego małżeństwa, opowiada o swojej pasji, snuje marzenia o Europie, opisując tym samym realia codzienności w irańskiej rodzinie starszego pokolenia, a także wewnętrzny świat niewykształconej kobiety, pełen prostych myśli, zabobonów, koranicznych powiedzonek, obaw i lęków. Ale starość, malarstwo i perspektywa podróży zagranicznej dają również dzisiejszej Akram siłę do nieśmiałej krytyki społecznej rzeczywistości Iranu. I jeśli Akram pojedzie w końcu do Paryża, zarówno domowy świat, jak i komiczne przekonania jej rodziny na temat kultury Zachodu, będą musiały ulec konfrontacji z zupełnie nową, inspirującą rzeczywistością.

  Film „Schody do spełnienia” został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie oraz został uznany za najlepszy film w reżyserii kobiecej na festiwalu filmów dokumentalnych Sheffield Doc/Fest 2012.

  Debatę organizują przy współpracy Zachęty i Planete + Doc:
  Stowarzyszenie Art Cantara
  Porozumienie Kobiet 8 Marca
  „Solidarni z Iranem” – program Instytutu Lecha Wałęsy

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Ginekolożki, zapraszamy Was do współpracy!

Fundacja Feminoteka, od 18 lat pomagająca kobietom po doświadczeniu przemocy, zwłaszcza seksualnej, uruchamia w Warszawie pierwsze centrum kryzysowe dla kobiet po doświadczeniu gwałtu. Chcemy, żeby