TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Bez cenzury? – irańska i polska sztuka współczesna

Zachęta i Planete + Doc zapraszają na debatę „Bez cenzury? – irańska i polska sztuka współczesna” – debata z udziałem polskich artystek będzie poprzedzona prezentacją Alice Bombardier – ekspertki w dziedzinie współczesnej sztuki perskiej.

  • 17.00 Planete+doc prezentuje: pokaz filmu „Schody do spełnienia.”
  • 18.00 Prezentacja „O sztuce współczesnej z Iranu.”
  • 19.00 Debata „Bez cenzury? – irańska i polska sztuka współczesna.”

    W debacie udział wezmą:

  • Fery Malek – Madani – kuratorka wystawy „Unexposed”, założycielka Stowarzyszenia Art Cantara.
  • Alice Bombardier – ekspertka w dziedzinie współczesnej sztuki perskiej.
  • Patrycja Dołowy – autorka cykli fotograficznych i projektów multimedialnych, działaczka społeczna, koordynatorka projektu artystycznego „Sztuka Matek”.

    15.05.2013, Zachęta, Plac Stanisława Małachowskiego 3,Warszawa 

    Opis wydarzenia:
    Prezentowana w Muzeum Etnograficznym wystawa „Unexposed” to wyjątkowa szansa, aby zapoznać się z twórczością młodych irańskich artystek. Prace te z różnych względów nie mogły zostać pokazane w ich kraju. Debata „Bez cenzury? – irańska i polska sztuka współczesna” ma na celu przedstawienie sytuacji twórczyń młodego pokolenia w Iranie i wpływu ograniczenia wolności wyrazu na ich dzieła. To jednocześnie okazja by zastanowić się nad polską sztuką współczesną, zwłaszcza tą tworzoną przez kobiety. Czy sposoby postrzegania relacji władzy utrwalone w dziełach artystek z dwóch odmiennych kultur są podobne, czy jendak się różnią? W jakim stopniu tradycja, religia i normy społeczne oddziałują na sztukę tworzoną przez młode Iranki i Polki.

    Debata z udziałem polskich artystek będzie poprzedzona prezentacją Alice Bombardier – ekspertki w dziedzinie współczesnej sztuki perskiej. Zaprezentowany zostanie bogaty zbiór slajdów dzieł twórców i twórczyń młodego pokolenia z Iranu. Przed prezentacją i debatą zapraszamy na film.

    Planete + Doc prezentuje:
    „Schody do spełnienia” (Iran, 2011, 51 min) reż.Rokhsareh Ghaem Maghami
    W wieku 9 lat Akram wyszła za mąż za Heydara, aby większość życia spędzić – zgodnie z ortodoksyjną tradycją szyicką – w nieomal kompletnej izolacji, we wspólnym domu, bez podstawowego wykształcenia, w całkowitym uzależnieniu od charyzmatycznego męża. Po kilku latach małżeństwa posłała własne dzieci do szkół. Gdy pomagała im w pracach plastycznych odkryła w sobie irracjonalną potrzebę malowania. Zaczęła przenosić na płótno senne wizje, alegoryczne obrazy, przedstawiające jej rodzinę, a także artykułować własne codzienne emocje w prymitywnej artystycznie formie. Mąż Heydar nigdy nie był zadowolony z wieloletniej pracy żony nad płótnami, ale prawdziwy problem pojawił się dopiero wówczas, gdy nieoczekiwanie Akram – dziś już staruszkę – zaproszono na wystawę jej prac w znanej galerii w Paryżu.

    W oczekiwaniu na ostateczną decyzję Heydara, od której uzależniony jest upragniony przez kobietę wyjazd, życie Akram biegnie stałym torem. Bezustannie gotując dla męża i sprzątając mieszkanie, kobieta wspomina losy swojego małżeństwa, opowiada o swojej pasji, snuje marzenia o Europie, opisując tym samym realia codzienności w irańskiej rodzinie starszego pokolenia, a także wewnętrzny świat niewykształconej kobiety, pełen prostych myśli, zabobonów, koranicznych powiedzonek, obaw i lęków. Ale starość, malarstwo i perspektywa podróży zagranicznej dają również dzisiejszej Akram siłę do nieśmiałej krytyki społecznej rzeczywistości Iranu. I jeśli Akram pojedzie w końcu do Paryża, zarówno domowy świat, jak i komiczne przekonania jej rodziny na temat kultury Zachodu, będą musiały ulec konfrontacji z zupełnie nową, inspirującą rzeczywistością.

    Film „Schody do spełnienia” został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie oraz został uznany za najlepszy film w reżyserii kobiecej na festiwalu filmów dokumentalnych Sheffield Doc/Fest 2012.

    Debatę organizują przy współpracy Zachęty i Planete + Doc:
    Stowarzyszenie Art Cantara
    Porozumienie Kobiet 8 Marca
    „Solidarni z Iranem” – program Instytutu Lecha Wałęsy

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to