TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Co przyczynia się do wzrastającej fali depresji wśród nastolatek?

Co przyczynia się do wzrastającej fali depresji wśród nastolatek?

Źródło tekstu i fotografii: NY Times

 

Nowe badania sugerują, że w ciągu ostatniej dekady nastąpił znaczny wzrost depresji wśród nastolatków i młodych dorosłych, w szczególności wśród nastoletnich dziewcząt, i wiele z nich nie otrzymuje leczenia. „Chociaż ostatnio federalny oddział specjalny zalecał badania przesiewowe w kierunku depresji u młodzieży od 12 do 18 roku życia, ich wyniki są dalekie od uniwersalnych”, powiedział dr Mark Olfson, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Columbia Medical Center i współautor pracy badawczej opublikowanej w czasopiśmie Pediatrics. „Nowe badania wskazują, że większość młodzieży z depresją nie jest leczona oraz podkreśla potrzebę zwrócenia większej uwagi na ten stan rzeczy.” Patrząc na dane z Krajowych Badań dotyczących Zażywania Narkotyków i Zdrowia, na około 172 495 młodzieży (12-17 lat) oraz 178 755 młodych dorosłych (18-25 lat), badacze odkryli, powszechne występowanie dużych epizodów depresyjnych corocznie wśród dziewcząt wzrosło z 13 procent w 2005 roku do 17 procent w 2014 roku, podczas gdy ta sama liczba u chłopców wzrosła z zaledwie 4 procent do około 6 procent.

Chociaż Olfson powiedział, że nie udało mu się ustalić dokładnej przyczyny tej zmiany, stawia hipotezę, że ważną rolę może odgrywać cyberprzemoc, która została powiązana z depresją i o wiele częściej dotyka dziewczęta. Badanie z 2014 roku sugeruje również, że dziewczyny stają w obliczu większego stresu interpersonalnego (walcząc ze znajomymi lub rodziną), który może prowadzić do depresyjnych nastrojów. W artykule wstępnym towarzyszącym nowemu badaniu, autorzy twierdzą, że badanie i leczenie depresji u młodzieży powinny stać się priorytetem w Stanach Zjednoczonych. „Przyczyny stojące za wzrostem depresji młodzieńczej powinny zostać zbadane naukowo”, napisali. „Kolejny problem z coraz większą nieleczoną depresją u młodzieży, dotyczy każdego z nas w momencie, gdy samobójstwo jest obecnie drugą najczęstszą przyczyną śmierci u młodzieży w wieku od 15 do 19 lat”, dodając, że „depresja jest sporym i rosnącym, śmiertelnym zagrożeniem dla naszej populacji młodzieży w Stanach Zjednoczonych.”

Tłumaczenie: Zofia Kasprzyk
Korekta: Klaudia Głowacz

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to