TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Debata polityczna „Kobiety w polityce – dziś i jutro”

Ponad 200 kobiet z całej Polski debatowało w Sejmie, 11 maja, na temat udziału kobiet w polityce oraz nad tym, co zrobić by było ich więcej. Wśród nich znalazły się m.in. Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka, która zaprosiła panie do Sejmu w ramach inicjatywy Sejm Przyjazny Kobietom, oraz prof. Magdalena Środa, Kazimiera Szczuka, Iwona Piątek, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Manuela Gretkowska i posłanka Anna Grodzka.

– Przestało nas już zadowalać samo stwierdzenie, że trzeba działać na rzecz kobiet – mówiła Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka na debacie politycznej „Kobiety w polityce – wczoraj i dziś”.

Kobiety chcą działać i badania sondażowe potwierdzają, że są wobec nas duże oczekiwania, ale również, że istnieje akceptacja dla udziału kobiet w polityce. 

– Ponieważ nie jesteśmy wystarczająco reprezentowane w istniejących partiach politycznych, można wysunąć wniosek, że gdyby pojawiła się kobieca inicjatywa polityczna, znalazłaby duże poparcie – dodała Nowicka, zaznaczyła jednak, że wszystko musi zweryfikować życie.

Poparła ją prof. Magdalena Środa, która wyraziła opinię, że potrzebna jest wola polityczna i władza, żeby doprowadzić do końca emancypację kobiet. Mężczyźni bez nas nie załatwią naszych spraw – mówiła Kazimiera Szczuka. Natomiast Manuela Gretkowska przypominała, że polityka to siła.

Wiele pań zaznaczało, że ewentualna partia kobiet powinna współpracować z mężczyznami. Potrzebna jest zmiana systemu – mówiły. Zastanawiano się również nad formą ewentualnej inicjatywy kobiet, momentem jej rozpoczęcia i przywództwem. Problemy kobiet to problemy całego społeczeństwa – przypomniała prof. Środa. Wszystkie obecne na sali kobiety zgodziły się, że inicjatywa polityczna kobiet jest potrzebna. Panie wypełniły ankiety, w których uzasadniały co myślą o takim pomyśle. Konsultacje będą kontynuowane.

Źródło: Strona Marszałkini Sejmu Wandy Nowickiej

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to