TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

Debata polityczna „Kobiety w polityce – dziś i jutro”

Ponad 200 kobiet z całej Polski debatowało w Sejmie, 11 maja, na temat udziału kobiet w polityce oraz nad tym, co zrobić by było ich więcej. Wśród nich znalazły się m.in. Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka, która zaprosiła panie do Sejmu w ramach inicjatywy Sejm Przyjazny Kobietom, oraz prof. Magdalena Środa, Kazimiera Szczuka, Iwona Piątek, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Manuela Gretkowska i posłanka Anna Grodzka.

– Przestało nas już zadowalać samo stwierdzenie, że trzeba działać na rzecz kobiet – mówiła Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka na debacie politycznej „Kobiety w polityce – wczoraj i dziś”.

Kobiety chcą działać i badania sondażowe potwierdzają, że są wobec nas duże oczekiwania, ale również, że istnieje akceptacja dla udziału kobiet w polityce. 

– Ponieważ nie jesteśmy wystarczająco reprezentowane w istniejących partiach politycznych, można wysunąć wniosek, że gdyby pojawiła się kobieca inicjatywa polityczna, znalazłaby duże poparcie – dodała Nowicka, zaznaczyła jednak, że wszystko musi zweryfikować życie.

Poparła ją prof. Magdalena Środa, która wyraziła opinię, że potrzebna jest wola polityczna i władza, żeby doprowadzić do końca emancypację kobiet. Mężczyźni bez nas nie załatwią naszych spraw – mówiła Kazimiera Szczuka. Natomiast Manuela Gretkowska przypominała, że polityka to siła.

Wiele pań zaznaczało, że ewentualna partia kobiet powinna współpracować z mężczyznami. Potrzebna jest zmiana systemu – mówiły. Zastanawiano się również nad formą ewentualnej inicjatywy kobiet, momentem jej rozpoczęcia i przywództwem. Problemy kobiet to problemy całego społeczeństwa – przypomniała prof. Środa. Wszystkie obecne na sali kobiety zgodziły się, że inicjatywa polityczna kobiet jest potrzebna. Panie wypełniły ankiety, w których uzasadniały co myślą o takim pomyśle. Konsultacje będą kontynuowane.

Źródło: Strona Marszałkini Sejmu Wandy Nowickiej

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Centrum 11.11 – oficjalna inauguracja

Choć jesteśmy tam od dobrych kilku miesięcy, to dopiero teraz była okazja, by zainaugurować działanie naszego Centrum 11.11. Świętowałyśmy równocześnie 17. urodziny Feminoteki, które obchodziłyśmy