TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

„Dhee”, czyli pierwszy komiks LGBT w Bangladeszu!

W tym miesiącu w Dhace miał premierę pierwszy w historii Bangladeszu komiks opowiadający o życiu osób homoseksualnych. Wydana przez grupę lokalnych działaczy LGBT, zwanych Chłopcami z Bangladeszu, książka prezentuje historię młodej lesbijki odkrywającej swoją seksualność.

Celem przyświecającym twórcom i wydawcom publikacji była chęć podniesienia świadomości  społeczeństwa nt. trudnej sytuacji osób homoseksualnej żyjących w konserwatywnym muzułmańskim Bangladeszu.

dhee

„Tworząc Dhee chcieliśmy wpłynąć na sposób postrzegania osób LGBT w naszym kraju. Każdy z nas powinien mieć swobodę wyboru kogo kocha” – powiedział na konferencji prasowej Mehnaz Khan, jeden z czterech treści twórców komiksu.

Choć w Bangladeszu homoseksualizm nadal jest przestępstwem podlegającym karze dożywotniego więzienia to ruch na rzecz równouprawnienia osób LGBT staje się coraz bardziej widoczny.  Mimo sprzeciwów części społeczeństwa od ubiegłego roku na półkach księgarskich można znaleźć specjalnie wydawany magazyn dla gejów i lesbijek.

„Dhee” w języku bengalskim oznacza intelekt i mądrość.

***

Źródło: Al-Jazeera

opr. KU – wolontariuszka Feminoteki

logo batory

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to