Dlaczego o kobietach na wysokich stanowiskach pisze się w seksistowski sposób?

Dlaczego autorzy artykułów o Jill Abramson tak bardzo koncentrują się na jej cechach charakteru zamiast na sukcesach, które odnosi kierowana przez nią gazeta? Jill Abramson jest redaktorką naczelną New York Timesa od września 2011 roku oraz pierwszą kobietą, która piastuje tak wysokie stanowisko w tej znanej na całym świecie gazecie. New York Times ma już 160 lat – piszą Wysokie Obcasy.

“Władcza, niesprawiedliwa, uparta, bezkompromisowa” – takimi przymiotnikami często określana jest Abramson w artykułach o niej. Niedawno na stronie politico.com ukazał się tekst opisujący życie codzienne w newsroomie New York Timesa, koncentrujący się na relacjach pracowników z redaktorką naczelną. Dokładnie mówiąc: na trudnych relacjach, rzekomo wynikających z trudnego charakteru szefowej.

(…) – To rozczarowujące, że medium zajmujące się newsami, takie jak Politico, publikuje artykuł, który kładzie tak wielki nacisk na cechy charakteru osoby pełniącej funkcję redaktorki naczelnej. Dlaczego pominięto, że właśnie minął jeden z najbardziej udanych tygodni w jej karierze? Jej gazeta została wyróżniona czterema nagrodami Pulitzera, bardzo dobrze relacjonowane były wydarzenia związane z zamachem w Bostonie, w innych mediach pełne błędów – pisze Emily Bell.

Jej zdaniem problemem nie są relacje w newsroomie prowadzonym przez Abramson, a sposób, w jaki się je przedstawia. Emily Bell wspomina o eksperymencie opisanym w książce Sheryl Sandberg “Lean In: Women, Work, and the Will to Lead”. Studenci dostali zadanie, by ocenić wyszczególnione osiągnięcia. Co się okazało? Gdy lista odczytanych osiągnięć została przypisana do ich właścicielki, kobiety, studenci opisali ją jako samolubną, skoncentrowaną na sobie i stwierdzili, że nie chcieliby z nią pracować. Gdy pod tymi samymi osiągnięciami wymieniono imię mężczyzny, studenci w swoich wypowiedziach odnosili się do niego z sympatią. (…)

Źródło: WysokieObcasy.pl, 29.04.2013, http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,115167,13827469,_Redaktorka_naczelna_New_York_Timesa_jest_uparta_i.html


Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *