TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

Otwierające kolejną edycję projektu Akademia PWN: „Wiedza na łączach” spotkanie Dlaczego Polki nie rodzą dzieci?. Zaproszeni goście podyskutują o faktycznych przyczynach zmniejszającej się w Polsce dzietności.

09.05, godz. 18.00, Skwer (filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny), ul. Krakowskie Przedmieście 60a, Warszawa

Raport CBOS z marca 2013 roku wskazuje, że aż co dziesiąta Polka w ogóle nie planuje zostać matką, a poziom dzietności w naszym kraju jest jednym z najniższych nie tylko w Unii Europejskiej, ale również na świecie. Wyniki badań skłaniają do postawienia pytania o przyczyny takiej sytuacji, a mogą być one różnorodne – zmiana systemu wartości, kryzys gospodarczy, nieodpowiednia polityka prorodzinna, realna niechęć lub obawy. Czy współczesna Polka to silna wyzwolona kobieta, która pnie się po szczeblach kariery, traktując zakładanie rodziny jako coś, co mogłoby zagrozić realizacji jej marzeń? A może to w głębi duszy wciąż przysłowiowa Matka Polka, obawiająca się jednak podjęcia decyzji o potomstwie z powodu groźby utraty pracy, złej sytuacji finansowej, niedostatecznego zaplecza socjalnego, czy wsparcia ze strony partnera?

Inspiracją do podjęcia rozmowy na ten temat jest wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN książka „Współczesne Społeczeństwo Polskie”. W dyskusji udział wezmą redaktorki książki, socjolożki – prof. Anna Giza i dr Małgorzta Sikorska; socjolożka, feministka i publicystka – dr Julia Kubisa; socjolog, badacz zmian obyczajów w kulturze zachodniej, autor wydanej przez PWN Socjologii rodziny – prof. Tomasz Szlendak. Dyskusję poprowadzi publicysta i dziennikarz Jacek Żakowski.

Całe spotkanie będzie transmitowane na żywo w sieci na stronie www.wiedza.pwn.pl. Widzowie będą mogli realnie wziąć udział w dyskusji i zadać pytania za pośrednictwem Internetu.

Liczba miejsc ograniczona! Pierwszeństwo wejścia na spotkanie będą miały osoby, które wyślą mailowe zgłoszenie na adres społeczeń[email protected]. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu wybranych książek Wydawnictwa Naukowego PWN z 20% rabatem.

Więcej informacji na temat projektu Akademia PWN: wiedza na łączach znajdą Państwo na stronie www.wiedza.pwn.pl.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to