TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Egipcjanki walczą przeciwko proponowanym testom na dziewictwo

Egipcjanki walczą przeciwko proponowanym testom na dziewictwo

Źródło tekstu i zdjęć: Motto

Autor tekstu: Hamza Hendawi / AP

Egyptian national flag blowing in the wind Cairo Egypt

Testy byłyby obowiązkowe dla kobiet starających się o przyjęcie na uczelnie wyższe.

(KAIR) – W niedzielę gazeta AL-Masry Al-Youm doniosła, że grupa walcząca o prawa kobiet wniosła oskarżenie przeciwko egipskiemu prawodawcy, który upomniał się o obowiązkowe testy na dziewictwo dla kobiet ubiegających się o przyjęcie na uczelnie wyższe.

W AL-Masry Al-Youm przytoczono wypowiedź Mayi Morsi, przewodniczącej sankcjonowanej przez rząd Krajowej Rady Kobiet (National Council for Women), mówiącą, że wniesiona skarga domaga się wydalenia z parlamentu Ilhami Agena oraz rozpoczęcie dochodzenia karnego w sprawie jego działań. Stwierdziła, że ma on szkodliwy wpływ na wizerunek obywatelek i obywateli Egiptu oraz samego kraju.

Agena wyznał w wywiadzie przeprowadzonym w zeszłym tygodniu, że testy na dziewictwo są potrzebne, żeby walczyć z rozpowszechnianiem nieformalnych małżeństw tzw. „gawaz orfy” zawieranych przez studentów. Takie małżeństwa, niemal nic nie kosztujące, stały się bardziej popularne w ostatnich latach ze względu na wysoki wskaźnik bezrobocia wśród młodych i niedostępność tanich mieszkań.

„Gawaz Orfy” jest często postrzegane jako sankcjonowana przez religię metoda na uprawianie seksu przedmałżeńskiego i należy do tematów tabu w Egipcie, państwie w większości konserwatywnym. Muzułmańscy duchowni wypowiadali się przeciwko tego typu małżeństwom.

Tak w Egipcie jak i w innych konserwatywnych państwach muzułmańskich kobiece dziewictwo postrzegane jest jako kwestia honoru rodziny i jego utrata może spowodować, że kobieta nigdy nie wyjdzie za mąż.

Armia miała rzekomo przeprowadzić testy dziewictwa na 19 kobietach aresztowanych po brutalnym rozbiciu protestu w Kairze na placu Tahrir w marcu 2011 roku. Miało to miejsce krótko po rezygnacji Prezydenta Hosiniego Mubaraka stojącego w obliczu powstania ludowego.

Trzy miesiące później Amnesty International przyznało, że ówczesne władze militarne postrzegały te testy jako metodę na chronienie się przed oskarżeniami armii o gwałty. Według organizacji wojsko zobowiązało się do nie przeprowadzania tego typu testów.

Komentarze Ageny na temat kobiet już wcześniej wzbudzały kontrowersje, w tym wypowiedzi, w których twierdził, że ubiory niektórych prawodawczyń nie są wystarczająco skromne.

W zeszłym miesiącu wywołał wrzawę mówiąc, że okaleczanie genitaliów kobiet (FGM) jest potrzebne by ograniczyć ich seksualność i przeciwważyć rzekomo powszechnej impotencji mężczyzn w Egipcie. Twierdził, że 64% Egipcjan cierpi na impotencję powołując się na zwiększoną sprzedaż Viagry.

„Jeśli kobiety nie będą poddawane zabiegowi obrzezania, staną się silne na podłożu seksualnym i spowoduje to wiele problemów”. Dodał też, że zaburzenie równowagi prowadzić będzie do rozwodów.

Jego komentarze na temat okaleczania genitaliów kobiet pociągnęły za sobą zaostrzenie przez egipski parlament kar grożących za dokonanie tego typu zabiegów: do 15 lat więzienia jeśli w jego skutek dziecko umrze i do 7 lat za samo wykonanie procedury.

Wielowiekowa praktyka, niesłusznie uważana za zmniejszającą libido poddawanej jej kobiety, w Egipcie została uznana za przestępstwo w 2008 roku. Mimo to wciąż jest szeroko praktykowana i szacuje się, że aż 90% Egipcjanek zostało poddanych przymusowym zabiegom tego typu.

 

 

Tłumaczenie: Julia Pałejko

Korekta: Klaudia Głowacz

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to