TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Feminarium „Żywe lalki. Nowa fala seksizmu”

Fundacja Gender Center, Instytut Badań Literackich PAN oraz wydawnictwo Czarna Owca serdecznie zapraszają na spotkanie „Żywe lalki. Nowa fala seksizmu”
15 kwietnia, godz. 18.00
Warszawa, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala nr 144

W dyskusji udział wezmą: Katarzyna Bratkowska, Ewa Majewska, Hanna Samson, Katarzyna Szaniawska
Prowadzenie: Agnieszka Mrozik

Kobiety formalnie mają równe z mężczyznami prawa: mogą głosować, kształcić się, pracować. Powoli zmniejsza się też różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn. A jednak częściej niż mężczyźni kobiety oceniane są przez pryzmat tego, jak wyglądają: czy są odpowiednio szczupłe, młode, zadbane, seksowne. Od dzieciństwa po wiek dojrzały przechodzą nieustający „trening kobiecości” – proces produkujący z nich „towary” walczące na „rynku ciał” o uwagę „konsumenta”. Odbywa się on pod hasłem „wolnego wyboru”, „możliwości decydowania o sobie” czy wręcz „bycia sobą”. Jednocześnie coraz częściej przekonuje się nas – kobiety i mężczyzn – że istniejące nierówności są efektem „naturalnych różnic płci”, czynników biologicznych, a nie społecznych. Czy mamy do czynienia z nową falą seksizmu? Czy też jest to ta sama władza nad kobietami, tylko w nowym „opakowaniu”? Jak możemy się bronić przed postępującą pornografizacją przestrzeni publicznej, nie wpadając jednocześnie w pułapkę purytanizmu w sprawach seksu i ciała? I jaka jest w tym wszystkim rola feminizmu? Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka Natashy Walter „Żywe lalki. Powrót seksizmu”, Czarna Owca, 2012.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych „Feminaria”.
Wstęp wolny.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to