TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Festiwal filmowy „Pięć smaków”

W ramach pokazów specjalnych na tegorocznym Festiwalu Filmowym Pięć Smakach zostaną zaprezentowane dwa najnowsze filmy wybitnych mistrzów kina azjatyckiego – „Zabójczyni” Hou Hsiao-hsiena oraz „Korporacja” Johnniego To.

 

Hou Hsiao-hsien, bohater retrospektywy 5. edycji Pięciu Smaków, przygotowywał się do realizacji „Zabójczyni” ponad dwie dekady. Nagrodzony za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes, film jest wielkim hołdem mistrza dla gatunku wuxia, jednego z filarów chińskojęzycznego kina. Szerszy kontekst dla „Zabójczyni” zapewni jedna z głównych sekcji festiwalu – „Tajwańskie Filmy Wuxia”, w której zaprezentowane będą klasyczne arcydzieła gatunku.

„Korporacja” Johnniego To jest z kolei dowodem na niezwykłą wszechstronność reżysera, którego twórczość prezentowaliśmy na 7. edycji festiwalu. W musicalu o wielkich pieniądzach i korporacyjnych intrygach, w jednej z kluczowych ról pojawia się Chow Yun-fat, legenda hongkońskiego kina. Wielka kariera aktora rozpoczęła się w roku 1986 od „Lepszego jutra”, filmu który zapoczątkował jego niezwykle owocną współpracę z Johnem Woo. Na Pięciu Smakach, w sekcji „Retrospektywa: John Woo” pokażemy pięć ich wspólnych filmów.

ZABÓJCZYNI (THE ASSASSIN, 2015, REŻ. HOU HSIAO-HSIEN)
Dystrybucja w Polsce: Gutek Film

Historia rozgrywa się w Chinach dynastii Tang. Dziesięcioletnia dziewczynka trafia do klasztoru, w którym zostaje wyszkolona na profesjonalną zabójczynię. Po latach powraca w rodzinne strony, by zrealizować tajną polityczną misję. Jej lojalność zostanie wystawiona na ciężką próbę – celem będzie miły jej sercu książę. Klasyczną dworską intrygę reżyser opowiada w autorski sposób, z ogromną świadomością wykorzystywanej struktury narracyjnej. Najważniejsze stają się marginesy, kulisy zdarzeń, chwile wyczekiwania. Historię o honorze, zdradzie, wierności Hou rozpisuje na detale: spojrzenia zza zasłon, obserwowane z daleka spotkania, chwile milczenia zawieszone pomiędzy słowami. Nie zabraknie oczywiście walk: ich wysmakowana choreografia jest wszak nieodzownym składnikiem rzeczywistości, w którą mamy okazję się zanurzyć.

unnamed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wuxia to jeden z najbardziej spektakularnych gatunków azjatyckiego kina. Hou Hsiao-hsien to mistrz kameralnych opowieści i introspekcyjnych narracji. To ryzykowne połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Jednym z tych strzałów, które śmiertelnie cicho przemykają między bambusowymi pniami i trafiają niespodziewającą się niczego ofiarę prosto w serce. Nie ma więc wątpliwości: „Zabójczyni”, która wzbudziła sensację na międzynarodowych festiwalach i  zdobyła szerokie uznanie znawców gatunku, to film, do którego będziemy wracać latami.

KORPORACJA (THE OFFICE, 2015, REŻ. JOHNNIE TO)

Johnnie To i… musical rozgrywający się wśród hongkońskich korposzczurów, których egzystencja toczy się w rytm nerwowo zmieniających się indeksów giełdowych? Czemu nie! „Korporacja” to pełna energii, elegancji i wizualnej (oraz muzycznej) brawury opowieść o świecie ludzi pełnych ambicji i żądnych władzy. Czy jest tu miejsce na prawdziwe uczucia i zwyczajną przyzwoitość?

Świat stoi u progu kryzysu finansowego. Wkrótce zbankrutuje Lehman Brothers i globalny ład finansowy załamie się, wysyłając w niebyt tysiące fortun i miliony błyskotliwie zapowiadających się karier. Ale ludzie jeszcze o tym nie wiedzą, są dopiero świadkami pierwszych symptomów nadchodzącego tsunami. Codzienne, ze śpiewem na ustach, prą do biur, napędzani wizją stale rosnącej gospodarki, marzeniami awansu i wielkich pieniędzy. Nie wszyscy mogą ten wyścig wygrać, przetrwają tylko najsilniejsi.

Akcja pełnej intryg „Korporacji” toczy się w jednej z najbardziej niezwykłych scenografii, jakie powstały ostatnio w kinie. Wykreowana w obrębie jednej przestrzeni symetryczna rzeczywistość sterylnych biur, gładko sunących schodów i błyszczących posadzek olśniewa. W centrum tego osobliwego, klaustrofobicznego i nigdy nie zasypiającego świata znajduje się ogromny zegar, nieubłagalnie przypominający o tym, że czasu na odniesienie sukcesu jest z każdą sekundą coraz mniej.

unnamed (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gwiazdą „Korporacji” jest Sylvia Chang, która jest również autorką bardzo popularnej sztuki, na podstawie której powstał scenariusz do filmu. W jednej z głównych ról pojawia się także Tang Wei, którą widzowie mieli okazję podziwiać w „Złotym Wieku” Ann Hui (8. Pięć Smaków) oraz „Późnej jesieni” Kim Tae-yonga (5. Pięć Smaków).

Więcej informacji na stronie festiwalu.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to