TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Gambia zakazała okaleczania kobiecych narządów

To już oficjalne! Zgodnie z prawem przyjętym przez gambijski parlament, klitoridektomia (tzw. usuwania łechtaczki) jest w Gambii praktyką nielegalną.

Gambijski parlament uchwalił zakaz okaleczania kobiecych narządów. Za jego złamanie grozi kara trzech lat więzienia lub grzywna w wysokości 50 tysięcy dalasi (1 250 dolarów). Tym samym Gambia została 27. państwem Afryki Subsaharyjskiej, w którym zakazano tej praktyki.

Kwestią otwartą pozostaje wdrożenie tego prawa. Tam gdzie klitoridektomia została zakazana, nadal wystepuję ona np. w społecznościach wiejskich, gdzie traktowana jest jako element tradycji. Istotnym działaniem będzie uświadamianie miejscowych społeczności. W przypadku Gambii cel wydaje się być relatywnie łatwo osiągalny – pod względem obszaru jest to 159. państwo na świecie, zamieszkuje je zaledwie 1,6 mln osób. Jednocześnie problem klitoridektomii osiąga tam ogromne rozmiary – wg danych UNICEF, temu „zabiegowi’ poddanych zostało 76% gambijskich kobiet. Potrzebna jest ogólnokrajowa kampania z udziałem mediów, autorytetów religijnych oraz osób mających kontakty z lokalnymi wspólnotami, np. położnych.

W ostatnim roku okaleczania kobiet zakazała Nigeria, w której zjawisko te dotyka 27% kobiet. Wprowadzenie zakazu planuje również rząd Somalii, w której aż 98% zostało poddanych klitoridektomii.

***

tłum. i opr. Michał Żakowski
np. Quartz Africa i All Africa

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to