TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Gambia zakazała „obrzezania kobiet”

Prezydent Yahya Jammeh zakazał bestialskiej praktyki okaleczania kobiecych narządów rodnych ze skutkiem natychmiastowym. Szacuje się, że klitoridektomii zostało poddanych ¾ mieszkanek Afryki Zachodniej.

3980

Zabieg tak zwanego „obrzezania” polegający na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki jak również warg sromowych mniejszych prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych (m.in. bolesnego miesiączkowania, zakażeń a nawet niepłodności). Szacuje się, że na świecie żyje ponad 130 mln kobiet okaleczonych w ten sposób. W samej zaś Gambii 76% żeńskiej populacji doświadczyło klitoridektomii. Brakuje informacji co do średniego wieku dziewczynek poddawanych „obrzezaniu”. Wiadomo, że do czasu ukończenia 14 roku życia, narządy rodne aż 56% Gambijek zostaną okaleczone. Co więcej, jak pokazują raporty organizacji pozarządowych zaobserwować można wyraźny wzrost liczby „zabiegów” przeprowadzanych na noworodkach.

Jaha Dukureh, gambijska aktywistka na rzecz zniesienia klitoridektomii wiadomość o decyzji prezydent wyraziła w następujący sposób: „Jestem pozytywnie zaskoczona. Myślałam, że na zmiany będziemy musiały czekać milion lat. Jestem dumna z mojego kraju! Wydaje mi się, że ta sprawa bardzo poruszyła prezydenta. Na jednej szali położył los tysięcy dziewcząt na drugiej wyniki wyborów i wybrał. Zadziwiające jest to, że zdecydował się ogłosić powyższą decyzję w samym środku kampanii wyborczej. Może to go kosztować mnóstwo głosów.”

Zakaz okaleczania kobiecych narządów rodnych ogłoszony przez Yahya Jammeh jest pozytywnym zwrotem w sprawie wywołującej wiele kontrowersji. W kraju gdzie dominującą religią jest islam, część środowisk konserwatywnych uważa praktykę usuwania łechtaczki i warg sromowych za zgodną z muzułmańską doktryną religijną.

Muzułmańscy duchowni wielokrotnie zaprzeczali doniesieniom o poddawaniu gambijskich dziewczynek zabiegowi okaleczania, nazywając jednocześnie powyższą praktykę obrzezaniem. W 2014 r. imam Alhaji Abdoulie Fatty zwierzchnik wspólnoty muzułmańskiej wyznał lokalnej prasie: „Nie słyszałem, aby ktoś zmarł w Gambii w wyniku okaleczenia żeńskich narządów płciowych. My tutaj tego nie praktykujemy. Nie okaleczamy naszych dzieci”. Dla Mary Wandii dowodzącej kampanią „Equality Now” decyzja prezydenta jest znaczącym krokiem w walce z okrutną tradycją: „ustawa musi teraz zostać uchwalona i właściwie wdrożona, aby zapewnić ochronę każdej dziewczynie. Rząd musi pokazać zaangażowanie w sprawę, która dotyczy ¾ obywatelek kraju i dążyć do całkowitego zaniku tego procederu.” Raporty pokazują, że publiczne poparcie dla praktyki kobiecego „obrzezania” spada w ostatnich latach we wszystkich grupach wiekowych. Za kontynuacją praktyki najsilniej optują najbogatsze warstwy społeczeństwa. Wśród poszczególnych grup etnicznych największe (84%) poparcie dla zachowania tradycji odnotowano wśród kobiet Mandinka, zaś najmniejsze (12%) u kobiet z ludu Wolof. Jak dotąd w 19 krajach afrykańskich przyjęto prawo zakazujące praktyk okaleczania kobiecych narządów rozrodczych m. in w Nigerii, RPA, Egipcie i Republice Środkowoafrykańskiej.

 

 

Źródło: The Guardian

Tłumaczenie i opracowanie: Karolina Ufa

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to