TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

GDAŃSK: 31 stycznia – 1 lutego | warsztaty „Historia kobiet. Poziom zaawansowany”

stocznia jest kobietaStowarzyszenie Arteria oraz Instytut Kultury Miejskiej zapraszają na warsztaty „Historia kobiet. Poziom zaawansowany”, które odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej 31 stycznia i 1 lutego 2015 roku. Dzień później, 2. lutego w godzinach 11:00-12:30 w sieni IKM odbędzie się spotkanie dotyczące historii kobiet, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności seniorki i seniorów. Podczas spotkania zostanie przybliżona tematyka historii kobiet. Warsztaty oraz spotkanie poprowadzi dr Dobrochna Kałwa.

 

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby pełnoletnie, które uczestniczyły wcześniej w  warsztatach herstorycznych lub współpracowały z projektami herstorycznymi, chciałyby poszerzyć swoją wiedzą oraz zaangażować się w działania w ramach projektu, m.in.: zbierać informacje o stoczni (kwerenda), przeprowadzać wywiady z dawnymi pracownicami i pracownikami zakładu, oprowadzać po terenach postoczniowych, pisać teksty do publikacji podsumowującej dotychczasowe działania w projekcie.

 

Godziny warsztatów: 31 stycznia (sobota) 10:00-18:00

1 lutego (niedziela) 10:00-14:00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

 

Warsztaty podzielone będą na cztery zasadnicze części oparte o wspólne lektury na temat metodologii badań historii kobiet i praktyki badawczej:

  • Historia kobiet — ramy metodologiczne i tematyka badań.
  • Wiedza pozaźródłowa: Historia kobiet w PRL — co wiemy, a czego nie wiemy o przeszłości kobiet (Stalinizm, Porządek płci a polityka, Liga Kobiet, Aborcja – studium przypadku)

Druga część warsztatów będzie miała charakter ćwiczeń z interpretacji źródeł:

  • Źródła do badań nad historią kobiet w PRL — ćwiczenia warsztatowe: praca z filmem dokumentalnym, fabularnym i prasą kobiecą
  • Źródła do badań nad historią kobiet w PRL. Doświadczenie PRL — historia mówiona — interpretacja.

 

Organizatorzy zapewniają przerwy kawowe.

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przesłanie na adres [email protected] maila z opisem znajomości zagadnień z zakresu herstorii (ukończone szkolenia, warsztaty, współpraca przy projektach itp.), informacją, czy i w jaki sposób chcą się Państwo zaangażować w realizację projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” i podzielić zdobytą wiedzą oraz danymi kontaktowymi (nr telefonu). Wybrane osoby otrzymają zaproszenie na warsztaty. Zgłoszenie na warsztaty oznacza zgodę na warunki udziału zamieszczone w regulaminie, który znajduje się poniżej. Prosimy o jego przeczytanie przed wysłaniem maila.

Wraz z zaproszeniem na warsztat otrzymacie Państwo teksty do przeczytania przed warsztatem.

 

Osoba prowadząca

dr Dobrochna Kałwa – historyczka.  Pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w  latach 2000-2013 pracowała w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego jest absolwentką. Stypendystka Fundacji Fulbrighta (2009), gościnnie wykładała w Uniwersytecie w Erfurcie (2010). Członkini redakcji czasopism „Aspasia. The International Yearbook of Central, Eastern, and Southeastern European Women’s and Gender History”, „Rocznika Antropologii Historii”.

Kierunki badań –  historia kobiet w Polsce XIX i XX wieku, historia gender, oral history, historia mentalności, współczesne migracje kobiet.

Ważniejsze publikacje: „Kobieta aktywna w Polsce międzywojennej. Dylematy środowisk kobiecych” (2001); współredakcja „Rodzina-prywatność-intymność. Dzieje rodziny polskiej w kontekście europejskim” (2005); „Polska doby rozbiorów i międzywojenna”, [w:] „Obyczaje w Polsce. Od średniowiecza do czasów współczesnych”, red. A. Chwalba (2004); „Kobieca seksualność w świetle teorii Michela Foucaulta”. „Spojrzenie na Polskę międzywojenną” [w:] „Samotność i związki nieformalne w XIX i XX wieku”, red. A. Żarnowska,  A. Szwarc (2006); „Politische Emanzipation durch nationale Mobilisierung? Bemerkungen zur Aktivität von Frauen im polnischen nationalen Lager der Zweiten Republik”, [w:] „Zwischen Kriegen. Nationen, Nationalismen und Geschlechterverhaeltnisse in Mittel- und Osteuropa 1918-1939”, red. J. Gehmacher, E. Harvey, S. Kemlein (2004); „Poland”, [w:] „Women, Gender and Extreme Right in Europe 1919-1945”, red. K. Passmore (2003).

 

Kontakt:

[email protected], 502559813 (Anna Miler)

Warsztaty są częścią projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów”, który zakłada aktywizację pomorskich seniorek i seniorów na gruncie społecznym i cyfrowym. Podczas projektu zostaną zarejestrowane historie dawnych pracownic i pracowników oraz osób związanych ze Stocznią Gdańską dotyczące pracy kobiet w tym zakładzie. Archiwizowane będą fotografie i dokumenty. Rezultatami projektu tworzonego dla i wspólnie z seniorkami i seniorami będą: aplikacja mobilna, słuchowiska, wywiady, trasy spacerowe po terenach postoczniowych prowadzone przez seniorów i seniorki. Szczegółowy opis projektu znajduje się na stronie: http://art-eria.pl/.

W części warsztatowej projektu odbędzie się łącznie kilkaset godzin zajęć. Uczestniczki i uczestnicy będą mogli wybrać, jakich umiejętności chcą się uczyć: współtworzenia aplikacji mobilnych, archiwizacji, prowadzenia i nagrywania wywiadów, oprowadzania po trasach turystycznych. Seniorzy i seniorki otrzymają szkolenia komputerowe, w zależności od ich zaawansowania w temacie oraz z zakresu obsługi i użytkowania nowych mediów.

 

W lutym i marcu odbędą się warsztaty z historii kobiet na poziomie podstawowym. Szczegółowe informacje ukażą się wkrótce.

Organizator: Stowarzyszenie Arteria, http://art-eria.pl/.

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)

Projekt „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Udostępnij

Ostatnie wpisy