Główne światowe muzea zaczynają nabywać pussyhats do swoich kolekcji

 

Źródło tekstu: NY Times – Women in the World

Źródło zdjęcia: Instagram

tekst1

Różowe “pussyhats” noszone przez tysiące kobiet podczas Marszu Kobiet na Waszyngton ponownie przyciągają uwagę – tym razem muzealników chcących dodać te nakrycia głowy do swoich kolekcji. Główne muzealne instytucje Stanów Zjednoczonych, takie jak New York Historical Society i National Museum of American History, zgłosiły chęć włączenia “pussyhats” w ramy bieżących lub przyszłych ekspozycji o tematyce zmian społecznych. Egzemplarz wydziergany przez Jaynę Zweiman, która wraz z Kristą Suhem stworzyła oryginalny wzór czapki do wielokrotnego powielania, jest już pokazywany w londyńskim Victoria & Albert Museum.

“Ta skromna różowa czapka jest obiektem materialnym, który poprzez swoją konstrukcję pozwala na analizę obecnej sytuacji politycznej i społecznej” – wyjaśnia Corinna Gardner, pracownica działu cyfrowego i architektury projektu w Victoria & Albert Museum. “[Czapka] stała się uniwersalnie rozpoznawalnym znakiem kobiecej solidarności i symbolem potęgi zbiorowego działania.”

W Muzeum Rzemiosła Artystycznego Fuller Craft w Brockto w stanie Massachusetts, nakrycie głowy zostało opisane jako “najdoskonalszy przykład aktywności społecznej poprzez rzemiosło w historii współczesnych Stanów Zjednoczonych”.

Innymi słowy, tysiące kobiet, które poświęciły swój czas na wydzierganie różowych czapek dosłownie stworzyły współczesną historię.

Całą historię przeczytasz tutaj.

Tłumaczenie i opracowanie: Karolina Ufa


Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *