TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Irańska obrończyni praw człowieka skazana na 16 lat więzienia

Autor: Thomas Erdbrink 

Źródło tekstu i zdjęć: The New York Times

 

 

Irańska obrończyni praw człowieka skazana na 16 lat więzienia

“Sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok dla Narges Mohammadi, jednej z najbardziej prominentnych działaczek na rzecz kobiet w Iranie.“ poinformował w oświadczeniu po rozprawie prawnik kobiety. 44-letnia aktywistka i obrończyni praw człowieka, przez ostatnie 15 lat, w związku ze swoją działalnością wielokrotnie już doświadczała sporów z twardogłowymi i  przebywała w areszcie..
Jednak jej aresztowanie w 2015 roku i wyrok w 2016 był ciężkim ciosem dla nielicznej irańskiej społeczności walczącej o prawa kobiet.

„Narges nie popełniła żadnego przestępstwa. Wykonuje tylko swoje obowiązki jako działaczka społeczna i obywatelka”, powiedziała Nasrin Sotudeh, prawniczka i znana aktywistka, która również odsiadywała wyrok w więzieniu, ale uzyskała wcześniejsze zwolnienie w 2013 roku.

Dla Sotoudeh, Nagres to praworządna obywatelka, który broni ofiar ataków kwasami, i która głosowała w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, podczas swojego pobytu w areszcie. „Każdy dzień kiedy Narges jest za kratkami jest jednym dniem za długo” mówi Sotudeh.
Obrońca Mohammadi, Massoud Behzadi, oświadczył: “Oczekuję, że odsiedzi jedynie 10 z 16 lat. Jeśli Narges wyrazi zgodę wniesiemy skargę do Sądu Najwyższego.”

Wyrok na działaczkę zapadł w czasie, w którym rząd irański stara się przywrócić stosunki polityczne i gospodarcze z Zachodem. W styczniu, po wprowadzeniu umowy jądrowej, niektóre z sankcji gospodarczych wobec Iranu zostały zniesione.

Pierwotny wyrok został wydany przez Abolghassem Salavati, twardogłowego, który stoi na czele Sądu Rewolucyjnego, zajmującego się zazwyczaj sprawami z udziałem działaczy i Irańczyków z podwójną narodowością, których status Iranu nie uznaje.

Salavati uznał działaczkę za winną „gromadzeniu informacji i spiskowaniu w celu popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu” i skazał ją na pięć lat więzienia. Dodał rok za „propagandę przeciwko państwu” i 10 lat za „tworzenie i zarządzanie nielegalną grupą.” Mohammadi prowadziła Legham, organizację wzywającą do zniesienia kary śmierci.
W maju Mohammadi, która miała problemy zdrowotne, napisała list z więzienia Evin do PEN Club, opisując w jaki sposób była przetrzymywana z 25 innymi „więźniarkami politycznymi”, których łączny wyrok więzienny wynosi 177 lat pozbawienia wolności. Powiedziała, że „ból i cierpienie jakiego doznają w Evin jest nie do wytrzymania” oraz że długie okresy izolatce były najgorsze. Nazwała je „psychologicznymi torturami”.
W czerwcu, Mohammadi ogłosiła strajk głodowy, po tym jak zakazano jej wykonywania połączeń telefonicznych z dziećmi znajdującymi się we Francji, gdzie żyją ze swoim ojcem, także działaczem. Po intensywnej kampanii w social mediach, ograniczenia zostały złagodzone i Mohammadi wstrzymała głodówkę.

 

 

Tłumaczenie i opracowanie: Karolina Ufa

Korekta: Klaudia Głowacz

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to