TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Izraelskie kobiety nie mogą czytać Tory przy Ścianie Płaczu

Premier Izraela, Binjamin Netanjahu, opowiedział się za „status quo” w sprawie zezwolenia feministycznej żydowskiej grupie Women of the Wall na czytanie Tory pod Ścianą Płaczu. Oznacza to, że czytanie Tory, a nawet jej posiadanie, będzie nadal nielegalne w części okolicy Ściany Płaczu przeznaczonej dla kobiet.

Praktykom grupy sprzeciwiały się ortodoksyjne autorytety, powołujące się na „lokalne zwyczaje”. Decyzję o zakazie czytania Tory przez kobiety premier Izraela podjął po konsultacjach z działaczami ultra-religijnej partii Zjednoczony Judaizm Tory. Swoje stanowisko przekazał Sądowi Najwyższemu, który zwrócił się do rządu z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sporze między liderami społeczności ortodoksyjnych i feministyczną grupą.

Od 2013 r. członkinie grupy mogą legalnie organizować modlitwy w najświętszym miejscu judaizmu. Mogą również nosić, zarezerwowane w judaizmie ortodoksyjnym wyłącznie dla mężczyzn, tality (chusty modlitewne) oraz tefiliny (czarne pudełeczka zawierające ręcznie przepisane fragmenty Tory, przywiązywane rzemieniem do czoła i prawego lub lewego ramienia). Nadal jednak członkinie grupy nie mogą odczytywać Tory ani organizować przy Ścianie Płaczu uroczystości Bat Micwy – żeńskiego odpowiednika Bar Micwy, uroczystości podczas której celebrowane jest wejście przez dziewczynę w okres dorosłości (definiowanym w prawie żydowskim jako ukończenie trzynastego roku życia).

Członkinie grupy zapowiadają kontynuowanie praktyk i krytykują premiera Izraela, który jeszcze w listopadzie zapewniał o swoim poparciu dla praw różnych grup Żydów do korzystania z przestrzeni wokół Ściany Płaczu, za sankcjonowanie prawa krzywdzącego połowę żydowskiej populacji.

***

tłum. i opr. Michał Żakowski
np. Vos Iz Neias? i Haaretz

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to