TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Kerry Washington mówi, dlaczego powinniście wiedzieć o co chodzi w przemocy ekonomicznej

Kerry Washington wykorzystuje status gwiazdy świata mody w szczytnym celu: aby dać kobietom siłę do uwolnienia się od przemocy ekonomicznej, która jest obecna (obok innych form przemocy) w 98% przypadków przemocy domowej.

W 2014 roku Fundacja Allstate poprosiła Washington o zaprojektowanie fioletowej portmonetki. Przedsięwzięcie miało zwrócić uwagę na przemoc ekonomiczną i wesprzeć zbiórkę pieniędzy – dwóch i pół miliona dolarów – na rzecz fundacji zwalczających ten problem. W tym roku fundacja ponownie zorganizowała akcję. Nowa portmonetka autorstwa Washington zaprezentowana została w zeszłym tygodniu na fioletowym dywanie w nowojorskim hotelu Plaza.

Washington, zapytana, dlaczego zdecydowała się wesprzeć kampanię, powiedziała:

Tak naprawdę nigdy wcześniej nie słyszałam o przemocy ekonomicznej. Dowiedziałam się, że to podstawowy powód, dla którego kobiety trwają w związkach opartych na przemocy, a nawet powracają do swoich partnerów. Te kobiety nie czują się na siłach, aby samodzielnie się utrzymać. Pomyślałam, że kampania to sposób, aby wesprzeć sprawę, w którą byłam zaangażowana od dawna (przemoc wobec kobiet), i być częścią namacalnego rozwiązania, dając fundacji środki do walki i walcząc przy użyciu mody. To było połączenie wielu rzeczy, które kocham.

Zawsze postrzegałam przemoc domową jako skomplikowany problem społeczny, psychologiczny, emocjonalny. Ale w dużej mierze jest to problem finansowy. Dostrzeżenie kwestii finansowej napawa mnie nadzieją. Ponieważ czuję, że wszystkie z tych problemow są bardzo ważne, ale umożliwienie kobiecie osiągnięcia samodzielności finansowej, tak by mogła odejść od agresywnego partnera, pozwala jej uporać się ze wszystkim innymi problemami.

Jedna na cztery kobiety zgłasza przemoc domową, której doświadczyła. Program Fioletowa Portmonetka (Purple Purse Program), wyjaśnia, że „przemoc ekonomiczna polega na uniemożliwieniu ofierze zdobywania, posiadania lub korzystania ze środków finansowych. Jest to równie skuteczne w kontrolowaniu ofiary jak trzymanie jej pod kluczem. Życie ofiary przemocy ekonomicznej jest kontrolowane. Jest ona celowo postawiona w sytuacji zależności, co utrudnienia ucieczkę”. Sprawcy przemocy ekonomicznej kontrolują, jak wydawane są pieniądze; wstrzymują dopływ środków lub dają je w formie „kieszonkowego”; zabraniają partnerom pracować; kradną partnerkom gotówkę, tożsamość, środki z konta. Według badania zleconego przez Allstate Foundation w 2014 roku 98% kobiet przyznało, że to przemoc ekonomiczna jest jednym powodów, dla których pozostają w toksycznych związkach.

Mimo że przemoc ekonomiczna jest niemal zawsze nieodłączną częścią przemocy domowej i dotyka wszystkich klas społeczno-ekonomicznych, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. 78% uczestników badania nie słyszało zbyt wiele o przemocy ekonomicznej jako jednym z aspektów przemocy domowej. 65% badanych powiedziało, że ich rodzina lub przyjaciele nie wiedzieliby, gdyby badana osoba była w takim związku, a 70% uczestników nie wiedziałoby, jak pomóc ofiarom.

https://www.youtube.com/watch?v=2yy7d3uf7qw

***

tłum. – Agnieszka Wojtczyk

oryg. – http://feministing.com/2015/09/28/why-kerry-washington-thinks-you-should-know-about-financial-abuse/

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to