TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Kongres Kobiet 2017 POZNAŃ

To będzie 9. już Kongres Kobiet, ale tym razem w Poznaniu. Szczególnie zapraszamy na dwa wydarzenia, w których udział bierze także przedstawicielka Feminoteki.

REJESTRACJA NA KONGRES KOBIET trwa do czwartku 7 września

Centrum Alimentów i Działań Antyprzemocowych

CAiDACentrum Alimentów i działań Antyprzemocowych to Centrum dotyczące umiejętności rozwiązywania problemów kobiet i organizowania i samoorganizowania się kobiet w celu polepszenia ich bezpieczeństwa, także bezpieczeństwa ekonomicznego. W ramach Centrum przewidziane są warsztaty i dwa panele dyskusyjne.

Warsztaty w pierwszy dzień tj. sobota o godz. 18.00 . Temat: „Jedna za wszystkie, wszystkie za jedną, czyli jak się organizować, by być skuteczną” ABC NGO-sowego działania, modele koalicjowania i sieciowania – jako sposób na samoobronę i przetrwanie ruchu kobiecego, omówimy prawnicze kwestie dotyczące założenia i działania stowarzyszeń, fundacji, grup samopomocowych. Prowadząca/moderatorka warsztatów: merytoryczne przygotowanie warsztatów – porady prawne udzielane na bieżąco przez 2 prawniczki i konsultacje psychologiczne.


W niedziele tj. 10.09.17 od godz. 9.00 zapraszamy do Centrum na dwa panele:

9.00-11.00

I panel: Niealimentacja jako cywilizacyjny problem naszego kraju – interaktywne z uczestniczkami/mi.

Problematyka alimentów w związku z niedawnymi zmianami w Kodeksie karnym, platformy współpracy i dobrych praktyk prowadzone przez matki osób spoza kryterium na rzecz samodzielnych rodziców, doświadczenia dot. przemocy alimentacyjnej CPK i formy pomocy przez organizacje pozarządowe. Alimenty w aspekcie cywilnoprawnym czyli jak skutecznie stosować przepisy prawa, wsparcie psychologiczne samodzielnych rodziców których dotyka problem uporczywej nie alimentacji. Problematyka praw matek w aspekcie transgranicznym, tj. kwestia alimentów i opieki nad dzieckiem , raporty dot. genezy nie alimentacji, raport dot. postawy Polaków wobec nie płacenia alimentów Krajowego Rejestru Długów BIG S.A. oraz Krajowej Rady Komorniczej ;
Prelegentki panelu: Urszula Nowakowska –Centrum Praw Kobiet, Joanna Łukaszewicz – stowarzyszenie „Alimenty To Nie Prezenty”, Jolanta Tryszkiewicz- Nowoczesna Szczecin, Izabella Orzechowska- Psychologiczne Centrum Terapii i Edukacji Szczecin, Magdalena Milewska- psycholog, adwokat Marta Tomkiewicz z ORA Warszawa, adw. Kamila Zagórska z MS Warszawa, Monika Janus KRK, Agata Chełstowska- Instytut Spraw Publicznych . Moderatorka i opiekunka Centrum mec. Danuta Wawrowska.

11.15 – 13.00

II panel Prewencja, interwencja, omnipotencja, czyli kobiety pomagają kobietom.

Organizacje i samoorganizacje przeciwprzemocowe, czyli jak pomagać kobietom i wpływać na lokalną rzeczywistość, by zapewnić maksimum ochrony i pomocy kobietom. Omówimy i pokażemy modele pracy na rzecz osób pokrzywdzonych przemocą w zakresie interwencji (pomoc prawna, psychologiczna, wsparcie materialne, praca nad zmianą), prewencji, profilaktyki i w wpływu na polityki samorządów lokalnych w rzeczywistości roku 2017 i przy rezygnacji z wielu aktywności przez Państwo Polskie. Wszystkie te modele będą modelami realizowanymi przez organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i samopomocowe zarówno w dużych miastach, jak i w gminach. Pokażemy rozwiązania i dobre praktyki i działania ratunkowe do wykorzystania przez wszystkich od zaraz, bazując na aktywności obywatelskiej kobiet, która wybuchła w ciągu ostatniego roku. Chcemy stworzyć pomost we współpracy kombatantek ruchu kobiecego i debiutantek na polu formalizowania pracy spo-łecznej i aktywności obywatelskiej.

Udział w panelu wezmą m.in. adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska z ORA Warszawa, Joanna Piotrowska Feminoteka, przedstawicielka Biura RPO, stowarzyszenia BABA. Moderatorka i opiekunka Centrum dr Anita Kucharska Dziedzic.
Do Centrum Alimentów i Działań Antyprzemocowych będą przypisane przez czas trwania Kongresu Kobiet stoiska w Parku Kobiet jako Centrum Pomocy Prawno-Psychologicznej z prawniczkami reprezentującymi: stowarzyszenie Alimenty To Nie Prezenty, stowarzyszenie BABA, ORA w Warszawie, ORA w Po-znaniu, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu, Krajowa Rada Komornicza, dwie psycholożki z materiałami informacyjnymi, przedstawicielki zgłoszonych organizacji i sieci kobiecych z praktycznymi poradami, instrukcjami, dobrymi praktykami i poradami.
ZAPRASZAMY !!!!

CENTRUM GRRRL POWER! 

CGP

Start 9.00, sala 1B

Dziewczyństwo w kulturze: moc i opresja. Kobieca autoafirmacja w pułapce edukacji
Udział: Iwona Chmura-Rutkowska, Projekty Katarzyna Dworaczyk, Marta Konarzewska, Zofia Krawiec, Sylwia Szwed, Joanna Piotrowska
Prowadzenie: Agata Araszkiewicz

Pippi i Sokrates, czyli dziewczynki-filozofki albo co to jest filozofia feministyczna?
Udział: Ola Derra, Ewa Hyży, Renata Ziemińska
Prowadzenie: Joanna Bednarek

Dziewczyny za stery! O dziewczyńskiej solidarności transgranicznej – prezentacja projektu międzynarodowych rejsów dziewczyn
Udział: Vera Spatz, Cynamonowe Kozy
Prowadzenie: Magdalena Reichardt

Opiekunki Centrum: Agata Araszkiewicz, Lucyna Marzec

Gorąco zapraszamy!

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to