TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

KRAKÓW: Filmy LGBT na Afrykamerze 2014

W programie krakowskiej odsłony 9. Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2014, która odbędzie się w dniach 25-30 kwietnia w Kinie Pod Baranami, znajdują się trzy pełnometrażowe filmy dokumentalne poświęcone aktualnej sytuacji środowisk LGBT w Afryce.

25-30 kwietnia | Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków

Dokument Rogera Williamsa Bóg kocha Ugandę, prezentowany w piątek, 25 kwietnia, o godzinie 19.15, stanowi ostrą i bezkompromisową krytykę działalności amerykańskich misjonarzy, którzy pod pretekstem stania na straży ewangelickiej moralności, prześladują środowiska homoseksualne w Ugandzie. Film Williamsa ukazuje, jak szerzone przez nich ultrakonserwatywne poglądy, będące w odwrocie w Stanach Zjednoczonych, zyskują coraz większy poklask w Afryce, przyczyniając się do eskalacji przemocy wobec mieszkających tam gejów i lesbijek.

Taki się urodziłem reż. Deb Tullman

Ta niezwykle trudna sytuacja zmusza przedstawicieli i przedstawicielki afrykańskich środowisk LGBT do życia w ukryciu, zwłaszcza w krajach, w których praktyki homoseksualne są penalizowane. Kara pozbawienia wolności grozi m.in. gejom i lesbijkom mieszkającym w Kamerunie, w którym toczy się akcja dokumentu Taki się urodziłem (pokaz w środę, 30 kwietnia, godz. 19.15). Poetycki obraz Deb Tullman i Shauna Kadleca, uznany za najlepszy dokument zeszłorocznego Festiwalu Filmów LGBT Outfest w Los Angeles, poświęcony jest podziemnej społeczności homoseksualistów, której członkowie toczą walkę o godne życie i prawo do miłości. Film urzeka elegancką pracą kamer i przemyślaną strukturą narracyjną, dzięki której szokująco realny, dystopijny koszmar przeradza się w delikatną i pełną nadziei opowieść o losach czwórki bohaterów prześladowanych za to, jacy się urodzili.

Na tle Kamerunu i Ugandy pozytywnie wyróżnia się przychylna inności Republika Południowej Afryki, której postępowa konstytucja gwarantuje osobom LGBT pełnię praw. Możliwość otwartego celebrowania kultury LGBT przejawia się m.in. w dorocznym konkursie piękności Miss Gay Western Cape organizowanym w Kapsztadzie, o którym opowiada dokumentKrólowe nocy w świecie gangów – zdobywca nagrody dla najlepszego filmu LGBT na Festiwalu Filmowym Black Movies w San Diego (pokaz w poniedziałek, 28 kwietnia, godz. 21.00).

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Centrum 11.11 – oficjalna inauguracja

Choć jesteśmy tam od dobrych kilku miesięcy, to dopiero teraz była okazja, by zainaugurować działanie naszego Centrum 11.11. Świętowałyśmy równocześnie 17. urodziny Feminoteki, które obchodziłyśmy