TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

KRAKÓW: Filmy LGBT na Afrykamerze 2014

W programie krakowskiej odsłony 9. Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2014, która odbędzie się w dniach 25-30 kwietnia w Kinie Pod Baranami, znajdują się trzy pełnometrażowe filmy dokumentalne poświęcone aktualnej sytuacji środowisk LGBT w Afryce.

25-30 kwietnia | Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków

Dokument Rogera Williamsa Bóg kocha Ugandę, prezentowany w piątek, 25 kwietnia, o godzinie 19.15, stanowi ostrą i bezkompromisową krytykę działalności amerykańskich misjonarzy, którzy pod pretekstem stania na straży ewangelickiej moralności, prześladują środowiska homoseksualne w Ugandzie. Film Williamsa ukazuje, jak szerzone przez nich ultrakonserwatywne poglądy, będące w odwrocie w Stanach Zjednoczonych, zyskują coraz większy poklask w Afryce, przyczyniając się do eskalacji przemocy wobec mieszkających tam gejów i lesbijek.

Taki się urodziłem reż. Deb Tullman

Ta niezwykle trudna sytuacja zmusza przedstawicieli i przedstawicielki afrykańskich środowisk LGBT do życia w ukryciu, zwłaszcza w krajach, w których praktyki homoseksualne są penalizowane. Kara pozbawienia wolności grozi m.in. gejom i lesbijkom mieszkającym w Kamerunie, w którym toczy się akcja dokumentu Taki się urodziłem (pokaz w środę, 30 kwietnia, godz. 19.15). Poetycki obraz Deb Tullman i Shauna Kadleca, uznany za najlepszy dokument zeszłorocznego Festiwalu Filmów LGBT Outfest w Los Angeles, poświęcony jest podziemnej społeczności homoseksualistów, której członkowie toczą walkę o godne życie i prawo do miłości. Film urzeka elegancką pracą kamer i przemyślaną strukturą narracyjną, dzięki której szokująco realny, dystopijny koszmar przeradza się w delikatną i pełną nadziei opowieść o losach czwórki bohaterów prześladowanych za to, jacy się urodzili.

Na tle Kamerunu i Ugandy pozytywnie wyróżnia się przychylna inności Republika Południowej Afryki, której postępowa konstytucja gwarantuje osobom LGBT pełnię praw. Możliwość otwartego celebrowania kultury LGBT przejawia się m.in. w dorocznym konkursie piękności Miss Gay Western Cape organizowanym w Kapsztadzie, o którym opowiada dokumentKrólowe nocy w świecie gangów – zdobywca nagrody dla najlepszego filmu LGBT na Festiwalu Filmowym Black Movies w San Diego (pokaz w poniedziałek, 28 kwietnia, godz. 21.00).

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to