TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

KRAKÓW. Jidisze Froj, derwach! Seminarium dotyczące badań nad kobietami żydowskimi

jidisze froj derwachBadania nad kobietami żydowskimi w ramach Akademii rozwijają się od końca lat siedemdziesiątych XX wieku. Pod wpływem studiów postkolonialnych i wprowadzenia perspektywy genderowej do nauk humanistycznych i społecznych, od ponad trzydziestu lat na uniwersytetach w różnych częściach Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela powstają analizy obecności kobiet żydowskich historii, statusu kobiet i mężczyzn w judaizmie, politycznych, ekonomicznych i społecznych aspektów życia Żydówek. W ciągu ostatniej dekady obserwujemy wzrost zainteresowania tematyką także w Polsce. W kontekście rewitalizacji polskiej diaspory po upadku komunizmu, i równoczesnego upowszechniania się studiów nad kobietami na polskich uniwersytetach, pączkują inicjatywy związane z badaniem życia Żydówek. Obserwujemy rosnącą ilość prac licencjackich i magisterskich w tej tematyce, a wydany w 2010 zbiór pod redakcją Joanny Lisek ”Nieme dusze” jest tylko jednym z przykładów różnorodności i bogactwa podejmowanych w tym nurcie przedsięwzięć badawczych. Równocześnie, nie powstała do tej pory platforma w ramach której zgromadzone doświadczenia metodologiczne i wiedza mogłyby być wymieniane.
Zachęcone popularnością zorganizowanego w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie w lipcu 2013 roku panelu „New Studies in Jewish Women” chcemy zgromadzić osoby zajmujące się tą tematyką w Polsce na spotkanie warsztatowe. Jego celem będzie wzajemne zapoznanie się z podejmowanymi tematami, wymiana uwag metodologicznych i dyskusja nad warunkami, w jakich odbywają się studia nad kobietami żydowskimi w Polsce.
Zapraszamy studentki i studentów studiów magisterskich i doktoranckich oraz osoby z tytułem doktora i profesora, które zajmują się zagadnieniami z tego zakresu do zgłaszania chęciu udziału w spotkaniu. Prosimy o przesłanie jednostronnicowego opisu swojego projektu oraz danych dotyczących afiliacji uniwersyteckiej bądź instytucjonalnej. W zależności od ilości zgłoszeń i tematyki nadesłanych opisów, zdecydujemy o szczegółowym programie. W jego ramach na pewno znajdą się krótkie prezentacje poszczególnych projektów badawczych, rozmowa o metodologii i czas na dyskusje.

Warsztat odbędzie się 18 września w Krakowie. Zgłoszenia oraz szczegółowe pytania prosimy przesyłać do 15 czerwca 2014 roku na adres: [email protected]

Strona na facebooku: Jidisze froj, derwach! https://www.facebook.com/events/262415193940531/?fref=ts

Grupa organizacyjna:
Dr Edyta Gawron, kierowniczka Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich, Instytut Judaistyki UJ;
Katarzyna Czerwonogóra, socjolożka, doktorantka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina;
Shana Penn, dyrektorka wykonawcza Taube Foundation for Jewish Life and Culture, współzałożycielka Network of East West Women, badaczka związana z Graduate Theological Union’s Center for Jewish Studies w Berkeley.
Współorganizator: Instytut Judaistyki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Ginekolożki, zapraszamy Was do współpracy!

Fundacja Feminoteka, od 18 lat pomagająca kobietom po doświadczeniu przemocy, zwłaszcza seksualnej, uruchamia w Warszawie pierwsze centrum kryzysowe dla kobiet po doświadczeniu gwałtu. Chcemy, żeby