TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

KRAKÓW. Jidisze Froj, derwach! Seminarium dotyczące badań nad kobietami żydowskimi

jidisze froj derwachBadania nad kobietami żydowskimi w ramach Akademii rozwijają się od końca lat siedemdziesiątych XX wieku. Pod wpływem studiów postkolonialnych i wprowadzenia perspektywy genderowej do nauk humanistycznych i społecznych, od ponad trzydziestu lat na uniwersytetach w różnych częściach Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela powstają analizy obecności kobiet żydowskich historii, statusu kobiet i mężczyzn w judaizmie, politycznych, ekonomicznych i społecznych aspektów życia Żydówek. W ciągu ostatniej dekady obserwujemy wzrost zainteresowania tematyką także w Polsce. W kontekście rewitalizacji polskiej diaspory po upadku komunizmu, i równoczesnego upowszechniania się studiów nad kobietami na polskich uniwersytetach, pączkują inicjatywy związane z badaniem życia Żydówek. Obserwujemy rosnącą ilość prac licencjackich i magisterskich w tej tematyce, a wydany w 2010 zbiór pod redakcją Joanny Lisek ”Nieme dusze” jest tylko jednym z przykładów różnorodności i bogactwa podejmowanych w tym nurcie przedsięwzięć badawczych. Równocześnie, nie powstała do tej pory platforma w ramach której zgromadzone doświadczenia metodologiczne i wiedza mogłyby być wymieniane.
Zachęcone popularnością zorganizowanego w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie w lipcu 2013 roku panelu „New Studies in Jewish Women” chcemy zgromadzić osoby zajmujące się tą tematyką w Polsce na spotkanie warsztatowe. Jego celem będzie wzajemne zapoznanie się z podejmowanymi tematami, wymiana uwag metodologicznych i dyskusja nad warunkami, w jakich odbywają się studia nad kobietami żydowskimi w Polsce.
Zapraszamy studentki i studentów studiów magisterskich i doktoranckich oraz osoby z tytułem doktora i profesora, które zajmują się zagadnieniami z tego zakresu do zgłaszania chęciu udziału w spotkaniu. Prosimy o przesłanie jednostronnicowego opisu swojego projektu oraz danych dotyczących afiliacji uniwersyteckiej bądź instytucjonalnej. W zależności od ilości zgłoszeń i tematyki nadesłanych opisów, zdecydujemy o szczegółowym programie. W jego ramach na pewno znajdą się krótkie prezentacje poszczególnych projektów badawczych, rozmowa o metodologii i czas na dyskusje.

Warsztat odbędzie się 18 września w Krakowie. Zgłoszenia oraz szczegółowe pytania prosimy przesyłać do 15 czerwca 2014 roku na adres: [email protected]

Strona na facebooku: Jidisze froj, derwach! https://www.facebook.com/events/262415193940531/?fref=ts

Grupa organizacyjna:
Dr Edyta Gawron, kierowniczka Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich, Instytut Judaistyki UJ;
Katarzyna Czerwonogóra, socjolożka, doktorantka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina;
Shana Penn, dyrektorka wykonawcza Taube Foundation for Jewish Life and Culture, współzałożycielka Network of East West Women, badaczka związana z Graduate Theological Union’s Center for Jewish Studies w Berkeley.
Współorganizator: Instytut Judaistyki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to