TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Królestwo dziewcząt: Hinduski trzymające władzę

2

Żyjące w odciętej od świata wiosce Mawlynnong w północno-wschodniej części Indii plemię Khasi kontynuuje rzadką tradycję kobiecych rządów.

Graniczące z Bangladeszem Mawlynnong jest popularnym wśród zagranicznych turystów miejscem wycieczek. Jednak tym, co urzekło berlińską fotografkę Karolinę Klüppel nie były egzotyczne pejzaże i tytuł „najczystszej wsi w Azji”, ale matrylinearna struktura plemienia.

W tradycji Khasi, to kobiety skupiają w swoich rękach władzę polityczną i gospodarczą. Najmłodsza córka dziedziczy całe rodzinne bogactwo i nieruchomości. Według dziennika Le Monde w powyższym systemie dzieci przejmują nazwisko po matce, a wchodzący do rodziny mężczyzna  zaraz po ceremonii zaślubin wprowadza się pod dach swojej teściowej. Co ciekawsze, przyjście na świat chłopca traktowane jest jako nieszczęście.

 

„W kulturze Khasi kobiety są bardzo poważane. Rodziny posiadające tylko męskich potomków uważa się za nieszczęśliwe. Córki są zaś najbardziej wyczekiwanymi dziećmi, bo tylko one zapewniają ciągłość rodu” twierdzi Klüppel.

 

1

Seria fotografii „Królestwo dziewcząt” autorstwa niemieckiej fotografki ukazuje życie dziewcząt w wiosce Mawlynnong.

Nie jest to jednak klasyczny, dokumentalny zapis dnia codziennego młodych Hindusek. Jak wyznała Klüppel w jednym z wywiadów:  „zdecydowałam się na serię portretów dziewcząt, ponieważ byłam pod ogromnym wrażeniem ich pewności siebie. Myślę, że to właśnie w ich twarzach przejawia się siła matrilinearności. W zachodnich społeczeństwa jest znacznie więcej możliwości do samodzielnego życia.

Wiele rodzin Khasi, zwłaszcza tych żyjących na wsi, jest uboga. Nawet jeśli jesteś Khasi to nie znaczy, że możesz uzyskać dobre wykształcenie lub iść na uniwersytet; to po prostu oznacza, że ​​jeśli w rodzinie znajdą się jakieś dodatkowe pieniądze to zostaną one przeznaczonę na edukację dla ciebie – dziewczynki…

Tym, co naprawdę mnie poruszyło, a czego nie obserwuję w Niemczech, to siłą z jaką Khasi, Hinduski i Hindusi dbają o swoje rodziny i przyjaciół. W moim społeczeństwie, samotność jest czymś, czego na co dzień doświadcza wiele osób. Jak widać każda kultura ma swoje kompromisy. ”

 

Źródło: www.washingtonpost.com

Tłumaczenie: KU

 

 

banernorweskie_batory

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

superfemka 1 procent

 

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to