TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Marta Mazurek została pełnomocniczką Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom

marta mazurek

To oficjalny wynik konkursu ogłoszonego przez prezydenta Poznania. Marta Mazurek obejmie to stanowisko od lipca tego roku. Dla Feminoteki to podwójna radość, ponieważ Marta współpracuje z nami  od kilku lat, a w ostatnim roku koordynowała prace grupy „Gender w podręcznikach”, partnera projektu Feminoteki „Kobiety i mężczyźni, dziewczęta i chłopcy RAZEM przeciwko stereotypom płciowym”. To dzięki m.in. jej wysiłkom ukazała się niezwykła trzytomowa publikacja „Gender w podręcznikach. Projekt badawczy. Raport” – wynik pracy niemal 100 osobowego interdyscyplinarnego zespołu badaczek i badaczy.

Dziś specjalnie dla Feminoteki Marta Mazurek mówi o swoich planach.

Jak przekonałaś komisję konkursową do swojej kandydatury?

Marta Mazurek: Może lepiej postawić pytanie: w jaki sposób starałam się przekonać? Przede wszystkim, tym, że od bardzo dawana pracę akademicką łączyłam z angażowaniem się w działania na rzecz równouprawnienia kobiet i równości: od samego początku uczestniczę we wspaniałej akcji „One Billion Rising/Nazywam się Miliard”, angażuję się w działania Kongresu Kobiet w Wielkopolsce, miałam szczęście ściśle współpracować z Feminoteką i poznańskimi organizacjami: Fundacją Rozwoju „Motylarnia” oraz Grupą Stonewall. W trakcie długoletniej pracy akademickiej zdobyłam doświadczenie w pracy organizacyjnej, które wzmocniłam i zwiększyłam m.in. przy koordynacyjnej w projekcie „Gender w podręcznikach”. Wystartowałam więc w tym konkursie z wiarą w siebie dzięki, z jednej strony moim kompetencjom, nazwijmy to – akademickim, ale z drugiej strony – i to jest bardzo ważne – dzięki doświadczeniu nabytemu w działaniach z NGOsami, a także dzięki szkoleniom i warsztatom organizowanym przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet.

Jakie masz plany jako pełnomocniczka?

Moje plany wyznacza zakres obowiązków przypisanych temu stanowisku – one są precyzyjnie opisane. Będą to działania na kilku płaszczyznach: wypracowywanie strategii działań antydyskryminacyjnych na drodze konsultacji i debat – duży potencjał upatruję w organizacjach i stowarzyszeniach już działających, ponieważ one mają największe doświadczenie, są najbliżej grup i osób zainteresowanych, mają wypracowane metody i wiedzę, a także znają bariery i przeszkody.  Kolejne działania to działania interwencyjne – jako pełnomocniczka prezydenta miasta będę reagować, gdy dojdzie do aktów dyskryminacji. I wreszcie – działalność edukacyjna – promowanie idei równości, otwartości i solidarności społecznej, czyli praca wspomagająca te działania i idee, które już promuje prezydent Poznania.

Przede mną spore wyzwanie, ale mam też dużo energii i wiary w to, że moje miasto – Poznań – będzie stawało się coraz jaśniejszym punktem na mapie nie tylko Polski, ale także poza jej granicami.

Marto! Bardzo się cieszymy,  trzymamy kciuki i powodzenia!

Zespół Feminoteki

Marta Mazurek – z wykształcenia anglistka, literaturoznawczyni oraz tłumaczka języka angielskiego. Pracuje w Zakładzie Badań Porównawczych nad Kulturą w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jest członkinią Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. W promowanie działań na rzecz równości i przeciwdziałania wykluczeniom jednostek i grup społecznych zaangażowana jest od wielu lat. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami działającymi na rzecz przeciwdziałania wykluczeniom i równouprawnienia: Fundacją Feminoteka – Warszawa, Grupą Stonewall – Poznań, Fundacją Rozwoju „Motylarnia”- Poznań oraz Kongresem Kobiet.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to